Zdejmij nogę z hamulca! Sprawdź co Cię ogranicza w drodze do celu?

Uważaj, bądź ostrożna, nie wychylaj się, nie wychodź przed szereg, zastanów się dobrze co robisz, przemyślałaś tę decyzję, dzieci i ryby głosu nie mają, Ty się do tego nie nadajesz, to kompletnie nie Twoja bajka, w co Ty się znowu dałaś wciągnąć, zostaw to, ja to zrobię, masz dwie lewe ręce, gdzie Ty masz głowę itd. Jak często słyszałaś lub słyszysz takie słowa od swoich rodziców, bliskich, od nauczycieli, od znajomych czy kolegów z pracy. Wszystkie tego typu zwroty powodują zachwianie Twojej pewności siebie i narastanie braku wiary we własne możliwości i sprawczość. Są to tzw. wyrażenia blokujące, które konsekwentnie stosowane mogą być przyczyną tego, że z łatwością wręcz z ulgą oddasz kierownicę komuś innemu. Narastające w Tobie uczucia bezradności i bezsilności mogą być przyczyną powstania bezpodstawnego strachu – co za tym idzie powstrzymywać cię przed zdjęciem nogi z hamulca by z pewną dozą ryzyka i odwagi ruszyć w wybraną przez ciebie drogę. Wszystkie tego typu komunikaty budują w Tobie niepotrzebne ograniczenia i sabotują jednocześnie motywacje do działania. Dlatego tak ważne jest, aby odnaleźć własne blokady, rozbroić je i ruszyć do przodu.

Warto przy tym pamiętać, że wszystko, co:

  • zatrzymuje cię, blokuje Twój rozwój osobisty i zawodowy oraz nie pozwala wyjść z bezpiecznej strefy, którą dla siebie urządziłaś,
  • powoduje, że nie działasz, tylko biernie czekasz na lepszy moment, na bardziej sprzyjające okoliczności,
  • sprawia, że realizujesz cudze plany, cele i marzenia,
  • spowalnia osiąganie rezultatów, jakich pragniesz,
  • wpływa na to, że żyjesz życiem innych ludzi, a nie własnym

to wgrane schematy myślowe, które można zmienić, jeśli uświadomisz  sobie ich istnienie i dowiesz się skąd pochodzą oraz kto lub co jest ich źródłem.

Zatem wszystkie Twoje ograniczenia są w głowie, w Twoim umyśle. Nie ma ograniczeń fizycznych. Wiele ludzkich historii jest dowodem na to, że to nie ograniczenia fizyczne cię hamują czy blokują. Przykładem mogą być wszyscy ci sportowcy, którzy z odwagą i determinacją ćwiczą każdego dnia, by wystartować w paraolimpiadach. Swoją postawą i nastawieniem pokazują, że jeśli czegoś naprawdę pragniesz, jeśli na czymś ci mocna zależy, jeśli wiesz, jakie jest Twoje DLACZEGO, to możesz osiągnąć bardzo, bardzo wiele.

Skąd się mogą brać…

Wyróżniamy dwa podstawowe źródła ograniczeń:

Po pierwsze mogą powstawać w wyniku zachowań i przekazu, jaki został Ci zaadoptowany i niemal wgrany, gdy byłaś niemowlakiem, dzieckiem lub nastolatką. Każdy okres rozwoju do momentu wejścia w dorosłaś jest bardzo istotny i ma ogromne przełożenie na to jak będzie wyglądać Twoje dorosłe życie. Dlatego tak ważne jest to co otrzymujemy od naszego najbliższego otoczenia w okresie dojrzewania i dorastania. Jednocześnie bardzo istotne jest co Ty, jeśli jesteś rodzicem przekazujesz poprzez swoje gesty, słowa swojemu dziecku. Dobra wiadomość jest taka, że można uwolnić się od bezużytecznych barier, które nie pozwalają się Ci cieszyć życiem, jakie dla siebie wymyśliłaś. To oczywiście wymaga pracy, bo często wiąże się ze zmianą głęboko zakorzenionych złych przekonań i wykształconych niewspierających nawyków.

Po drugie źródłem ograniczeń są negatywne emocje w szczególności strach i lęk. Zazwyczaj dzieje to w momencie, gdy będąc osobą dorosłą doświadczasz porażki lub innego czasami traumatycznego przeżycia (np. wypadek samochodowy, choroba lub śmierć bliskiej osoby, niechciany rozwód, przemoc psychiczna lub fizyczna). W takich przypadkach Twoja pewność siebie może zastać mocno zachwiana, bo dopadają cię wszelkiego rodzaju wątpliwości, lęki i obawy. To może spowodować, że będziesz się bała zmierzyć z okolicznościami i wyzwaniami – co za tym idzie nie znajdziesz siły do działania i szukania rozwiązań. W takich przypadkach warto zgłosić do specjalisty i poprosić o wsparcie, które pomoże ci pokonać Twoją bezsilności, brak wiary we własne możliwości byś mogła odzyskać kontrole nad swoim życiem i z odwagą podążać drogą, której dla siebie pragniesz.

Twoje ograniczenia i blokady są niczym łańcuchy, które nie pozwalają ci rozwinąć skrzydeł. Im szybciej je odkryjesz i uwolnisz się od nich, tym prędzej będziesz mogła się cieszyć szeroką pojętą wolnością i szczęściem. Zawalcz o siebie, bo nikt tego nie zrobi za ciebie! Pamiętaj od momentu, kiedy wchodzisz w dorosłość i zaczynasz prowadzić samodzielne życie jesteś jedyną osobą, która jest za nie odpowiedzialna. To nie jest czas obwiniania Twoich rodziców, dziadków, nauczycieli, społeczeństwa, sytuacji gospodarczej za to, że nie możesz cieszyć się jakością dnia codziennego, jakiej byś dla siebie chciała. Nawet jeśli w okresie dzieciństwa czy jako nastolatka doświadczyłaś ciężkich przeżyć to od Ciebie już teraz zależy co z tym zrobisz – czy będziesz tkwiła w przeszłości, czy postanowisz pozbyć się kajdan poprzez zmierzenie się ze swoimi demonami. Użalanie się nad swoim losem to droga donikąd. Wszystko może się zmienić, jeśli podejmiesz decyzję o zburzeniu ograniczeń i choć to będzie wymagało od ciebie pracy często dla ciebie trudnej to stawka jest bardzo wysoka, bo jesteś nią TY i Twoje życie.

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Jeśli masz pytania, napisz do mnie, z przyjemnością na nie odpowiem. Jeśli chcesz ze mną popracować nad pozbyciem się własnych ograniczeń i budowaniem Twojej wewnętrznej siły to również napisz do mnie 😊 Zapraszam Cię także na mój blog, fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Kolejny wpis już za tydzień!

 

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz