WYTOCZ SWOJE DZIAŁA i SPRAWDŹ JAKIMI ZASOBAMI DYSPONUJESZ?

Życie każdego człowieka na tej planecie składa się z większych lub mniejszych sukcesów przeplatających się z bardziej, lub mniej dotkliwą ilością doświadczanych porażek. Bilans Twoich życiowych zysków i strat jest w bardzo znacznym stopniu uzależniony od jakości i ilości zasobów, które zbierasz niczym kolekcjoner dzieł sztuki w toku całego swojego życia. Bardzo ważną kwestią w procesie zdobywania i gromadzenia życiowych zasobów, jest znajomość kierunku i celu, w którym chcesz podążać, co wcale nie jest proste do ustalenia, bo ilość możliwości, które oferuje Ci współczesny świat jest nieograniczona. Warto jednak podjąć wysiłek w tym kierunku i pochylić się nad poznaniem swojego CO? DLACZEGO? i JAK (więcej na ten temat znajdziesz w moim wpisie, Jakie 3 najważniejsze pytania należy sobie zadać, aby zrealizować cele?). Znalezienie odpowiedzi na te trzy kluczowe pytania pomoże Ci uchronić przed niepotrzebną stratą czasu i energii oraz poczuciem, że jesteś niczym chomik w kołowrotku, który pędzi na oślep do przodu nie zdając sobie sprawy po co i dlaczego to robi.

Co stanowi Twój osobisty kapitał?

Zasoby to nic innego jak Twój osobisty kapitał, na który pracujesz przez całe swoje życie, by móc zaspokajać swoje potrzeby, osiągać wytyczone cele na podstawie wcześniej ułożonych planów, realizować swoje pasje i marzenia, pomagać ludziom w potrzebie, budować solidne i udane relacje oraz związki w każdym obszarze życia. Obejmuje on swoim zasięgiem to, co materialne, ale i niematerialne w Twoim życiu.

Wyróżniamy cztery grupy zasobów tworzących razem Twój bezcenny skarbiec, z którego zawsze możesz korzystać:

  1. Zasoby fizyczne są ścisłe powiązane z tym wszystkim co jest materialne w Twoim życiu. Być może jesteś właścicielem mieszkania, domu, samochodu, motoru, kolekcji dzieł sztuki lub masz udziały w jakiejś firmie, obligacje czy konto w banku, na którym gromadzisz swoje oszczędności. To wszystko stanowi Twoje osobiste zasoby materialne, z których możesz korzystać. To, co warto podkreślić to fakt, że gromadzenie zasobów fizycznych i prawidłowe zarządzanie nimi jest bardzo ważną umiejętnością, którą powinnaś posiadać, jeśli chcesz prowadzić życie, jakiego pragniesz. I nie chodzi tu o to, że każdy z nas musi być bogaty. Świadome zarządzanie środkami finansowymi, jest kluczowe dla zaspokojenia Twojego poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Są to dwie najważniejsze i podstawowe potrzeby człowieka. Zatem Twoim zasobem fizycznym będzie również dobra praca, dzięki której będziesz mogła zaspokajać to co jest niezbędne dla Ciebie byś mogła cieszyć się życiem jakiego dla siebie pragniesz.
  2. Zasoby psychiczne są z kolei powiązane ze wszystkim, co niematerialne w Twoim życiu. Zatem zaliczamy do nich Twoje wrodzone i nabyte zdolności czy talenty, wyuczone umiejętności, ale również cechy charakteru. Twoim zasobem psychicznym będzie także rodzaj temperamentu, jaki reprezentujesz, typ osobowości, jaki posiadasz, czyli Twoje mocne strony, ale i świadomość tego, nad czym powinnaś popracować np. nawyki czy przekonania by były dla Ciebie wspierające, a nie ograniczające. Bardzo ważną kwestią jest rozwój osobisty, czyli świadome zdobywanie wiedzy na swój temat. To pozwoli Ci przede wszystkich na poznanie własnych życiowych wartości i najskrytszych pragnień. Dzięki temu zrozumiesz czym jest dla Ciebie szeroko pojęte szczęście i sukces. W czym upatrujesz i jak definiujesz pojęcie spełnionego życia.
  3. Zasoby społeczne lub środowiskowe to nic innego jak ludzie, którymi się otaczasz i relacje, jakie z nimi tworzysz, a dokładniej rzecz ujmując chodzi tu o jakość związków, które budujesz w obszarze życia osobistego (rodzina, mąż, żona, partner, partnerka, dzieci, przyjaciele), czy zawodowego (koledzy z pracy, szef, współpracownicy). Bardzo ważne jest to byś przebywała w towarzystwie ludzi, którzy Cię inspirują, wspierają, wierzą w Ciebie i akceptują taką, jaką jesteś oraz szanują Twoje potrzeby. Po prostu są dobrymi towarzyszami w Twojej podróży zwanej życiem. Warto przy tworzeniu tych zasobów zwrócić uwagę na zachowanie równowagi w braniu i dawaniu, by nie wykorzystywać innych do realizacji własnych celów, ale nie dać się także wykorzystywać. Zachowanie i działanie oparte na wykorzystywaniu innych osób nie ma nic wspólnego ze współpracą, pomaganiem sobie nawzajem i okazywaniem wzajemnego wsparcia, gdy zaistnieje taka potrzeba. Twoim zasobem środowiskowym, będzie także miejsce, w którym żyjesz czy miasto, w którym mieszkasz.
  4. Zasoby duchowe to bardzo ważna część Twojego życia, niestety często przez wielu ludzi ignorowana i niedoceniana, a czasami nawet wyśmiewana. Siła tych zasobów jest ogromna i ma bardzo duży wpływ na jakość i ilość pozostałych dóbr, które gromadzisz w swoim życiu. Z jednej strony jest to najmniej wymierna grupa tworząca osobisty kapitał, z drugiej zaś posiadanie ich daje Ci siłę i moc do uczenia się, rozwijania własnego potencjału i zdobywania zasobów fizycznych, psychicznych i społeczno-środowiskowych. Zatem Twoim zasobem duchowym będzie wiara w siebie, swoje możliwości i sprawczość. To również pasja, która jest niezbędna do realizacji celów, planów czy spełniania marzeń. Kolejny niezbędnik to posiadanie misji życiowej, która jest bezpośrednio powiązana z Twoją chęcią do zdobywania wiedzy – co za tym idzie mądrości życiowej i bezcennych doświadczeń. Oczywiście do tego rodzaju zasobów zaliczymy życie duchowe i religie, które są bardzo ważną częścią życia wielu ludzi. Istotne jest tu to, by był to Twój osobisty wybór, a nie narzucany przez społeczeństwo, w którym żyjesz wymóg.

Zasoby, a pojawiająca się trudność czy kryzys emocjonalny

Jak sama widzisz wachlarz Twoich zasobów może być różnorodny. Warto o tym pamiętać i świadomie dążyć do ich zdobywania. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w trudnych dla ciebie momentach, gdy na Twojej drodze pojawia się problem czy wyzwanie lub doświadczysz zupełnie dla Ciebie nowej sytuacji. Jeśli w sposób przemyślany wyposażysz się w dobra i zbudujesz swój osobisty kapitał, to nie jeden zakręt życiowy pokonasz i poradzisz sobie z porażkami czy trudnościami, które są nieodłączną częścią Twojego czy mojego życia. Posiadanie dobrze wyposażonego plecaka pozwoli Ci przejść przez życie z odwagą i nie będziesz bała się zaryzykować, by zdobyć kolejny szczyt, przejść przez kolejną dolinę czy przepłynąć ocen. Wszystko po to, by wieść spełnione życie, jakie dla siebie wybrałaś.

 

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Jeśli masz pytania, napisz do mnie, z przyjemnością na nie odpowiem. Jeśli chcesz ze mną popracować nad zbudowaniem Twojej wewnętrznej siły, która jest najważniejszym zasobem, w jaki możesz się wyposażyć to również zapraszam do kontaktu. Twój świat wewnętrzny tworzy Twój świat zewnętrzny 😊 Polecam Ci także na mój blog, fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Kolejny wpis już za tydzień! Pozdrawiam ciepło, Beata Rybak

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz