Wróg u bram Twojej ZMIANY – poznaj najpotężniejszych!

Jednakowa szansa…

Podjęcie przemyślanej decyzji o dokonaniu zmiany w Twoim życiu wymaga od Ciebie w pierwszej kolejności uświadomienia sobie bardzo istotnego faktu, a mianowicie, że sytuacja, w której jesteś tu i teraz po prostu Ci nie odpowiada. Dodatkowo zauważasz, że kierunek i droga, którą idziesz nie jest już Twoja, a doświadczane na co dzień emocje to nie te, które pragniesz odczuwać. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że w procesie samo uświadamiania sobie pewnych rzeczy nie ma nic trudnego ani skomplikowanego, bo przecież większość z nas przychodzi na ten świat wyposażona w zmysł wzroku, słuchu i dotyku, a co za tym idzie każdy z nas ma zdolność widzenia, dostrzegania, słyszenia tego, co nie jest już dla niego dobre, każdy z nas ma możliwość rozpoznania uczuć, jakich doznaje. Nie jest również trudnością dostrzeżenie czy są one w większości pozytywne, czy negatywne i jaki to ma wpływ na nasze samopoczucie, czy motywacje do działania. Dodatkowo natura obdarzyła nas najważniejszym narządem w naszym ciele-mózgiem, który jest odpowiedzialny między innymi za procesy myślowe, naszą zdolność do rozumowania, analizowania, wnioskowania, ogólnie rzecz biorąc za nasz intelekt. Można by zatem rzec, że prawie każdy z nas ma jednakowy start biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki.

Wróg bez twarzy…

Co w takim razie jest przyczyną tego, że podjęcie decyzji o przeprowadzeniu zmiany nie jest wcale takie proste? Co sprawia, że pomimo tego, iż wiemy i czujemy, że życie, które prowadzimy nie daje nam już radości, zadowolenia czy spełnienia decydujemy się trwać w tym czego tak naprawdę już nie chcemy? Kto lub co nam przeszkadza i sabotuje nasze próby, kto lub co nas paraliżuje mówiąc, że lepiej się nie wychylać i karze nam wierzyć, że bycie w tym, co jest nam znane jest właściwsze od podjęcia działania i udania się ku temu, co nieznane? Dlaczego tak często żyjemy w przeświadczeniu, że znane = dobre, a nieznane = złe? Odpowiedź na powyższe pytania nie jest jednoznaczna, ale badania prowadzone przez specjalistów pokazują wyraźnie, że mamy wspólnych wrogów, którzy są bezpośrednią przyczyną tego, że tak często godzimy się gorsze, ale znane dziś, niż być może lepsze, ale nieznane jutro. Wiadomym jest także, że nikt nam nie da 100% gwarancji, że wybór, jakiego dokonamy będzie strzałem w 10. Moim zdaniem taka gwarancja mogłaby tylko przeszkadzać, gdyż miałaby wpływ na naszą motywację i determinację, bo jeśli masz coś zagwarantowane to po co się starać. Dodatkowo satysfakcja z naszych osiągnięć byłaby w moim przekonaniu mniejsza, bo prawdą jest, że im więcej wysiłku włożymy, tym nasza radość z wygranej jest większa.

Kim zatem są?

Największych wrogów człowieka hamujących go przed wejściem w proces zmiany można podzielić na 3 grupy:

  1. strach, lęki i obawy,
  2. wątpliwości, niezdecydowanie i zwlekanie,
  3. brak samodyscypliny, samokontroli oraz samodoskonalenia się.

Prawdą jest, że jeśli pokonasz wrogów z grupy pierwszej to Ci z grupy drugiej sami znikną i o wiele łatwiej Ci będzie popracować nad tymi z trzeciej, aby brak zastąpić wypracowaniem nowych nawyków. Należy pamiętać jeszcze o jednej bardzo ważnej rzeczy, że Twój świat wewnętrzny tworzy Twój świat zewnętrzny. A jak łatwo zauważyć  jednakowo strach, lęki, wątpliwości czy brak samodyscypliny, samokontroli …. są częścią Twojego świata wewnętrznego. Wniosek jest prosty: pokonanie choćby jednego wroga otworzy przed Tobą nowe możliwości i przybliży Cię do cieszenia się jakością życia, jakiej pragniesz, ale pamiętaj musisz zacząć od SIEBIE, bo TYLKO TY możesz pokonać przeciwników, którzy podświadomie i świadomie Cię blokują. Niestety ich eliminacja nie jest łatwa i wymaga od nas wiele wysiłku i zaangażowania. Dlatego też zmiana jest procesem, a nie jednorazowym wydarzeniem. Z też powodu wielu ludzi nie podejmuje tej ryzykownej i nieprzewidywalnej decyzji. Warto przy tym podkreślić fakty, że ci, którzy decydują się na nią biorąc pod uwagę znane im na dany moment okoliczności i wytrwale dążą do realizacji wcześniej wytyczonych celów oraz planów dochodzą do mety, a ich życie w toku tej podróży często wchodzi na wyższy poziom.

Czy zatem warto zaryzykować i odpowiedzialnie przejąć kontrole nad własnym życiem, być gotowym na porażki, które są częścią każdego sukcesu oraz otworzyć się na nowe możliwości i wyzwania? Moja odpowiedź to 3 razy TAK, a Twoja? Napisz mi proszę w komentarzu jakie jest Twoje zdanie, chętnie też poznam Twoich największych wrogów.

Zapraszam Cię również do odwiedzenia mojego fanpage i bloga, gdzie znajdziesz wiele ciekawych wpisów na temat procesu zmiany i rozwoju osobistego oraz 4 najskuteczniejszych nawyków (samodyscypliny, samokontroli, siły woli i samodoskonalenia się).

Dziękuję za Twój czas i uwagę 😊 Beata Rybak/coaching prorozwojowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wróg bez twarzy

Twój świat wewnętrzny tworzy Twój świat zewnętrzny

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz