Twoje życie jest sumą wszystkich wyborów…

Twoje życie jest sumą wszystkich wyborów, jakich dokonujesz, zarówno świadomie, jak i nieświadomie. Jeśli potrafisz kontrolować proces wybierania, możesz przejąć kontrolę nad wszystkimi aspektami życia. Możesz odnaleźć wolność, której źródłem będzie panowanie nad sobą. Robert F. Bennett

Z ostatnich dwóch wpisów (Bądź kierowcą, a nie pasażerem! Dlaczego warto zaplanować i przeprowadzić zmianę w życiu? & Dokonaj zmiany, zdejmij maski i poznaj siebie!) mogłeś dowiedzieć się między innymi:

  • jak ważne jest bycie kierowcą swojego życia, a nie pasażerem,
  • jak istotne jest podjęcie świadomej decyzji dotyczącej przeprowadzenia zmiany, gdy Twoje życie nie jest takim, jakiego chcesz,
  • jak kluczowe jest Twoje nastawienie do tego procesu, który nie jest ani prosty, ani szybki i wymaga od Ciebie odwagi, determinacji, wysiłku i cierpliwości.

Przekonania – dlaczego są tak bardzo ważne?

To na co dodatkowo chcę zwrócić Twoją uwagę to fakt, iż proces ten często wiąże się ze zmianą przekonań, które powodują, że zamiast iść do przodu, stoisz w miejscu lub – co gorsza – cofasz się. Czym są przekonania? Najprościej rzecz ujmując jest to Twoje „oprogramowanie”, które otrzymałeś od swoich rodziców, rodziny, nauczycieli, znajomych, przyjaciół, środowiska pracy czy społeczeństwa, w którym żyjesz. Można to porównać również do cebuli, która składa się z wielu warstw. W tym przypadku każda warstwa to jeden okres życia, w którym kształtowała się Twoja osobowość (od okresu niemowlęcego po wejście w dorosłość). To jest naturalny proces, który każdy z nas przechodzi. Ważne jest, aby wiedza, jaką Ci przekazano i którą przyswoiłeś sobie podświadomie czy świadomie była dobra dla Ciebie i zgodna z Twoją tożsamością, przyczyniała się do podejmowania dobrych decyzji i słusznych wyborów w Twoim życiu oraz służyła Twojemu rozwojowi. Co świadczy o tym, że jakość Twoich przekonań jest dobra, co jest dowodem na to, że kierujesz się regułami i zasadami, które są zgodne z Tobą i prowadzą Cię drogą, jakiej pragniesz, w  kierunku jakiego pożądasz? Odpowiedź jest prosta: TWOJE DZIŚ, Twoje emocje, których doświadczasz każdego dnia, Twoje nastawienie do Siebie i innych ludzi, Twoje relacje, Twoja otwartość na nowe i ciekawość jutra i wreszcie Twoje dotychczasowe doświadczenie, decyzje i wybory.

Wybory to Twoja kierownica!

Przejęcie kontroli nad własnym pojazdem zwanym życiem to nic innego jak dokonanie świadomego wyboru. W ciągu każdego dnia podejmujesz setki wyborów. Każdy z nich jest na swój sposób ważny, bo przekłada się na jakość Twojego życia w różnych jego aspektach. Oczywiście ich znaczenie w dłuższej perspektywie jest różne, niemniej jednak mają one bezpośredni wpływ na to czego doświadczasz tu i teraz oraz w bliższej czy dalszej przyszłości. Dlatego tak ważne jest, aby Twoje wybory były właściwe, aby nie były podejmowane pod wpływem chwili, czy w wyniku opinii innych ludzi, szczególnie najbliższego otoczenia — rodziny, którzy często chcąc Cię chronić przed ryzykiem będącym elementem wyboru, mogą Cię powstrzymywać lub wyrażając swoje zdanie nie być obiektywni. Jak zapewne wiesz często jeden wybór może mieć wpływ na całe nasze życie. Pamiętaj, że chcąc się cieszyć szeroko pojętą wolnością to Ty powinieneś trzymać kierownicę! Dlatego też zbieraj dane, zdobywaj wiedzę, analizuj, bądź otwarty i słuchaj specjalistów, ale ostateczną decyzję dotyczącą szczególnie Ciebie podejmij Sam, bo tylko wtedy możesz powiedzieć, że jesteś kierowcą, a nie pasażerem.

Emocje nie są dobrym doradcą w podejmowaniu decyzji o zmianie

Przeprowadzenie zaplanowanej zmiany ma tylko wtedy sens, kiedy decyzja podejmowana jest świadomie. Aby tak się stało powinieneś na spokojnie zastanowić się, gdzie jesteś teraz i gdzie pragniesz dojść. Warto jest zrobić to przy pomocy specjalisty, który swoją wiedzą i doświadczeniem może przyczynić się do tego, że proces ten stanie się przygodą Twojego życia, czasami trochę „niebezpieczną”, lecz jakże ekscytującą. Dodatkowo możesz uniknąć wielu zakrętów i przeszkód oraz otrzymać wsparcie, które jest bardzo ważne podczas tej drogi, ale oczywiście wybór należy do Ciebie! 🙂 To, co jest warte podkreślenia to stan umysłu, w którym się znajdujesz robiąc bilans swojego życia. Niestety w tym przypadku emocje nie są dobrym doradcą i to jednakowo te negatywne czy pozytywne. Negatywne mogą wywołać u Ciebie strach, obawy i lęki, natomiast pozytywne spowodować, że nie spojrzysz realistycznie i obiektywnie na sytuację. Prawidłowe zarządzanie emocjami to jedna z kluczowych umiejętności, którą powinieneś posiąść, dlatego już dziś serdecznie Cię zapraszam do zapoznania się z moim kolejny wpisem, który poświęcę właśnie tej tematyce.

Zachęcam Cię też do komentowania, kontaktu, jeśli masz dodatkowe pytania i odwiedzenia mojego fanpage.

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę 😊 Beata Rybak/Coaching pro&rozwojowy.

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz