SZACH – MAT EMOCJE I ICH WPŁYW NA PODJĘCIE DECYZJI O DOKONANIU ZMIANY

Emocje…

O sile emocji i ich niekwestionowanym wpływie na nasze życie powiedziano i napisano już bardzo wiele. Powszechnie wiadomo, że uczucia rządzą większością ludzi. Bardzo ważne jest, aby mieć tego świadomość, aby uzmysłowić sobie, że w bardzo dużym stopniu swoje decyzje i wybory podejmujesz właśnie pod wpływem emocji, a nie na podstawie jakby się wydawało logicznego i racjonalnego myślenia, czy analizy. Jeśli nie posiadasz wiedzy na temat tego, jaką rolę ogrywają emocje i jak są one kluczowe w Twoim życiu, jeśli nie masz umiejętności zarządzania tą potężną siłą, która często potrafi nam przesłonić fakty, realistyczny ogląd sytuacji i obiektywną opinię na dany temat, to bądź gotów na to, że podejmowane przez Ciebie decyzje i wybory mogą okazać się błędne oraz że możesz ponosić ich długotrwałe konsekwencje nawet przez całe życie. Wiem brzmi to całkiem groźnie, moim zamiarem nie jest jednak Cię przestraszyć 😊 tylko przekazać Ci, że zdecydowanie warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej.

Czym jest kontrola emocji…

Prawdą jest, że nasza podświadomość szybciej i łatwiej poddaje się wpływowi impulsu myślowego zmieszanego z emocjami. Co to dokładnie oznacza? Po pierwsze wiadome jest, że ponad 90% naszych decyzji podejmujemy na poziomie podświadomym, a nie świadomym. To jest bardzo ważny fakt. Poza tym udowodnione jest, że jeśli naszym myślom będą towarzyszyły uczucia nieważne czy pozytywne, czy negatywne to ich moc oddziaływania na nas, a co za tym idzie na nasze wybory będzie o wiele, wiele większa. Sam widzisz, jak istotne jest, by poznać ten mechanizm działania. Znajomość tego problemu pozwoli Ci często uniknąć porażek, błędów i niechcianych rezultatów, gdyż będziesz wiedział, że aby podjąć właściwą na dany moment decyzję musisz wyciszyć emocje, musisz umieć nimi kierować. Pamiętaj, że to jak zinterpretujesz daną emocję, jak na nią zareagujesz zależy wyłącznie od Ciebie. Nie możesz zatem nikogo obwiniać za swoje złe samopoczucie, za kiepski nastrój, za to, że jesteś zdenerwowany lub radosny czy zadowolony. Jeśli pozwalasz na to, aby, w wyniku czyiś słów lub działań zrodziły się w Tobie złe emocje, które powodują u Ciebie złość lub gniew to jedyną osobą, którą możesz obwiniać jesteś Ty sam, ponieważ po prostu oddałeś kontrolę nad swoim zachowaniem innej osobie. Wiedz również o tym, że często ludzie chcąc pozbyć się swoich destrukcyjnych odczuć próbują je przelać na nas i wtedy mówiąc kolokwialnie wyładowują się na nas, wybuchają. UWAGA! Jeśli podejmiesz pałeczkę, którą Ci właśnie przekazali to oni się poczują lepiej a Ty zostaniesz sam z tym całym ładunkiem emocjonalnym, który wywoła u Ciebie tzw. zjazd nastroju. Tak właśnie działa ten mechanizm. Sam widzisz jak ważne jest nie dopuścić do takich sytuacji w swoim życiu, bo to niewątpliwie ma wpływ na jego jakość, a co ważniejsze na to, jakim człowiekiem jesteś lub się staniesz.

7 głównych uczuć

W psychologii wyróżnia się siedem głównych uczuć pozytywnych i siedem negatywnych. Warto dodać, że tych pierwszych należy unikać, gdyż często mają na nas autodestrukcyjne oddziaływanie, a co za tym idzie są jedną z głównych przyczyn nietrafionych wyborów i chybionych decyzji. Zaliczamy do nich: strach, zazdrość, nienawiść, chęć zemsty, chciwość, przesądność, gniew. Należy podkreślić, że można nauczyć się nimi tak zarządzać, aby nie ingerowały w Twoje myśli co z kolei przekłada się na Twoje działania. Pamiętaj pozytywne i negatywne uczucia nie mogą zajmować umysłu jednocześnie. Ty jesteś odpowiedzialny za to, aby upewnić się, że pozytywne uczucia takie jak: pragnienie, wiara, miłość pożądanie, entuzjazm, fascynacja, nadzieja są dominującym czynnikiem mającym wpływ na Twój rozum. Tak jak wspomniałam wcześniej opanowanie nawyku używania dobrych emocji jest podstawą do tego, aby cieszyć się dobrym życiem. Oczywiście „dobre, spełnione życie” dla każdego będzie oznaczało coś zupełnie innego i to jest w tym wszystkim najciekawsze i fascynujące.

A jak jest z Tobą…

Cała ta analiza powyższego tematu ma także za cel pokazanie Ci, jak ważny jest poziom i jakość tego, co odczuwamy w momencie, gdy podejmujemy lub nie podejmujemy decyzji o zmianie. To, co czujemy może nas blokować lub napędzać do rozwoju. Dlatego warto jest nie dopuszczać do siebie wszelkiego rodzaju negatywizmów, należy trzymać się z dala od ludzi (jeśli to możliwe), którzy poza narzekaniem, krytykowaniem, osądzaniem nic nie wnoszą do naszego dnia codziennego. Na koniec chciałabym Cię serdecznie zachęcić, abyś przyjrzał się temu na co pożytkujesz swoją energię każdego dnia. Jeśli to w czym tkwisz nie służy Ci, jeśli każdy dzień jest dla Ciebie wyzwaniem i udręką, jeśli nie pamiętasz, jak to było, kiedy się sam do siebie uśmiechałeś i byłeś pełny optymizmu to musisz być świadomy, że Twoja energia jest „zjadana” przez negatywne emocje i że to one przeważają w Twojej teraźniejszości, co jak zapewne wiesz będzie miało odzwierciedlenie w Twojej przyszłości.

Już wkrótce na mojej stronie, blogu, fanpage znajdziesz więcej informacji na temat prawidłowego i skutecznego wejścia w proces zmiany. Pokaże Ci krok po kroku jak tego dokonać, aby prosto rzecz ujmując cieszyć się Swoim życiem i dawać radość innym, bo czy jest coś bardziej wartościowego?

Dziękuję Ci za Twój bezcenny czas i uwagę, zachęcam do zadawania pytań i komentowania. Na wszystko z przyjemnością odpowiem.

Beata Rybak/Coaching prorozwojowy 😊

 

 

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz