SIŁA WOLI – umiejętność oparcia się krótkoterminowym pokusom na rzecz długoterminowych zysków.

„Istnieje siła napędowa, która jest potężniejsza niż para, elektryczność czy energia jądrowa: wola”.
Albert Einstein 

Dlaczego siła woli decyduje o jakości życia?

Dla każdego z nas szeroko dziś rozumiane pojęcie sukcesu może oznaczać zupełnie co innego Dla jednych będzie to szczęśliwa rodzina, grono lojalnych przyjaciół, satysfakcjonująca kariera, dobrze prosperujący biznes, bezpieczeństwo finansowe, dla innych swobodny rozwój pasji czy działalność charytatywna. Faktem natomiast jest, że wśród wyszczególnionych przez psychologów cech osobistych, które gwarantują osiąganie „dobrych wyników” na wielu płaszczyznach, a co za tym idzie możliwość cieszenia się spełnionym życiem są siła woli i samokontrola, o której pisałam tydzień temu. Należy także zwrócić uwagę na to, że według wielu badań to właśnie brak siły woli jest najważniejszą i stale powtarzającą się przyczyną trudności, które towarzyszą większości ludzi w osiąganiu wyznaczonych celów i realizacji planów osobistych czy zawodowych. Wielu ma w związku z tym poczucie winy i nie wierzy we własne możliwości, ponieważ sądzi, że sprawia zawód innym, ale przede wszystkim samym sobie. Inni natomiast, żyją w fałszywym przekonaniu, że są niejako skazani na łaskę własnych myśli, emocji, zachcianek wręcz boją się przejąć kontrolę nad własnym życiem utwierdzając się w nastawieniu, że ich jakość życia uwarunkowana jest poprzez zewnętrzne impulsy, okoliczności, a nie świadome decyzje.

Czym jest, jak ją rozumieć?

Wszyscy rodzimy się z siłą woli, ale niektórzy z nas korzystają z niej częściej, a co ważniejsze robią to w sposób świadomy. Ludzie, którzy skuteczniej i efektywniej zarządzają swoimi emocjami, kontrolują działania i uwagę, osiągają ponadprzeciętne rezultaty we wszystkich obszarach. Przede wszystkim są szczęśliwsi i zdrowsi. Budują trwalsze i bardziej satysfakcjonujące relacje oraz więcej zarabiają i dalej zachodzą w życiu zawodowym. Dodatkowo lepiej sobie radzą ze stresem, konfliktami i innymi przeciwnościami, na które natykamy się każdego dnia. Zatem siłę woli należy rozumieć jako kluczową zdolność kontrolowania własnych pragnień, emocji i uwagi, gdyż wywiera ona niewątpliwie wpływ na poziom życia, jakie prowadzimy i jakiego tak naprawdę pragniemy. Dobra wiadomość jest taka, że każdy z nas ma w sobie siłę woli, każdy z nas może nauczyć się jak ją wzmocnić, pielęgnować i jak z niej prawidłowo korzystać.

Skąd pochodzi jej moc?

Jeśli więc zechcemy podwyższyć jakość swojego życia, praca nad siłą woli może okazać dobrym punktem wyjścia. Niewątpliwie w tym celu jednak będziemy musieli poprosić nasze standardowo wyposażone mózgi, a dokładniej korę przedczołową o współprace i nieco większy wysiłek. Kora przedczołowa w wyniku ewolucji obecnie stanowi znaczną część mózgu człowieka i jest odpowiedzialna między innymi za kontrolowanie naszych myśli, uwagi, a nawet emocji. Jednocześnie należy pamiętać, że sama chęć czy pragnienie rozwijania w sobie siły woli to zdecydowanie za mało. Oczywiście podjęcie decyzji ma ogromne znaczenie i jest pierwszym najważniejszym krokiem, ale tylko poprzez działanie i praktykę stosowania tej umiejętności możemy spowodować autentyczną zmianę naszych często destrukcyjnych myśli, niesłużących nam przekonań czy nawyków. Każde wyzwanie dla siły woli wymaga robienia czegoś trudnego, czy to opierania się kolejnej pokusie, czy to nieuciekania od stresującej, konfliktowej sytuacji.

Jeśli zatem chcesz nauczyć się jak zwiększyć swój potencjał rozwojowy poprzez dokładne zrozumienie i praktykowanie siły woli, jeśli jesteś gotowy na podjęcie decyzji by razem ze mna przejść przez ten proces to serdecznie zapraszam Cię do kontaktu poprzez formularz na mojej stronie. Dziękuję Ci za uwagę i Twój czas 😊. Beata Rybak/Coaching pro&rozwojowy.

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz