SAMOKONTROLA, czyli jak i dlaczego warto przejąć kontrole nad własnym życiem?

Co to jest samokontrola?

W fachowej literaturze przedstawiono moim zdaniem wiele bardzo trafnych definicji:

  • Zdaniem Petera Druckera eksperta ds. zarządzania „Samokontrola oznacza silniejszą motywację: oznacza pragnienie robienia wszystkiego jak najlepiej, a nie tylko wystarczająco dobrze. Oznacza ambitniejsze cele i szersze na nie spojrzenie”
  • Elżbieta Kowalczyk w swojej książce pisze: „Samokontrola — zdolność panowania nad własnym stanem emocjonalnym — im bardziej sztuka ta jest opanowana, tym prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu większe”
  • Natomiast autor Andrzej Augustynek uważa, że „Samokontrola jest umiejętnością realizacji własnych celów w konkretnej sytuacji; dotyczy zamierzeń, aktualnego zachowania i wykonywanych czynności”

Wszystkie wyżej przedstawione definicje sprowadzają się do jednego bardzo istotnego wniosku:

Samokontrola to bardzo ważna i przydatna umiejętność, która pozwała skutecznie kierować swoim życiem i kształtować otoczenie.

Poczucie samokontroli

Podjęcie decyzji o przejęciu kontroli nad własnym życiem to punkt zwrotny dla każdego człowieka, bo nie ma nic cenniejszego niż czuć całym sobą, że:

  • masz wpływ na to jak kształtuje się Twoje życie,
  • znasz kierunek, w którym pragniesz podążać,
  • wiesz, jaki jest Twój cel główny i masz do tego ułożony plan realizacji,
  • decydujesz o jakości i poziomie życia, jakiego pragniesz.

Należy również pamiętać o tym, że poczucie samokontroli jest nierozerwalnie związane z tym jak zarządzamy swoimi emocjami, uczuciami czy nastrojami. Faktem jest to, że jak odbieramy emocje, jak na nie reagujemy, jak je interpretujemy zależy tylko od nas. Nikt nie może mieć wpływu na nasze uczucia, na nasz nastrój, jeśli mu na to nie damy przyzwolenia. Dlatego tak kluczowe jest nabycie umiejętności właściwego zarządzania emocjami, gdyż tylko wtedy we właściwy sposób sami możemy decydować o tym, co dzieje się w naszym życiu i jaki wpływ ma na to otoczenie zewnętrzne – środowisko i ludzie, z którymi żyjemy, z którymi przebywamy, których poznajemy.

Emocje, a uczucia

Emocje to nie to samo co uczucia. Emocje, które mają zwykle charakter instynktowny należy traktować jako reakcję, uczucie zaś jako tej reakcji interpretację. Przykładem może być sytuacja, w której robimy coś pierwszy raz np. przemawiamy publicznie lub idziemy do nowej pracy. Zazwyczaj odczuwamy wtedy strach, lęk, co jednak nie oznacza, że musimy dać się ponieść przerażeniu i obawom, że sobie nie poradzimy, że nie sprostamy oczekiwaniom innych. Zamiast więc dopuszczać do tego, aby te emocje przerodziły się w uczucie niechęci należy pozwolić im przeminąć np. biorąc kilka głębokich wdechów i co najważniejsze podejmując decyzję o zachowaniu spokoju. Za każdym razem, gdy udaje nam się opanować, w istocie wybieramy uczucie odmienne w swym charakterze od emocji, której przyszło nam doświadczyć.

Co daje samokontrola?

Gdy w sposób świadomy i odpowiedzialny postanowisz byś osobą, która sama kieruje każdym obszarem swojego życia to:

– będziesz miał poczucie własnej kontroli, sprawczości i osobistej siły,

– odzyskasz wiarę we własne możliwości i pewność siebie,

– obdarzysz szacunkiem siebie i innych,

– zbudujesz zdrowe relacje międzyludzkie zarówno osobiste, jak i zawodowe,

– nauczysz się ufać sobie i innym,

– zdecydujesz, gdzie postawić swoje osobiste granice i jak nie pozwolić na ich naruszenie bez Twojej zgody,

– będziesz umiał szybciej rozwinąć umiejętność zarządzanie sobą w czasie czy wypracować nawyk samodyscypliny.

Nawyk samokontroli należy niewątpliwe to tych umiejętności, które decydują o jakości naszego życia, jeśli zatem postanowisz go nabyć i zechcesz to zrobić z moja fachową pomocą do zapraszam Cię serdecznie do kontaktu poprzez specjalny formularz na mojej stronie internetowej. Wystarczy kliknąć link. Beata Rybak/ Coaching pro&rozwojowy :)))))

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz