Postanowienia noworoczne, czyli co zrobić, aby zrealizować cele?

Na każdym kroku czytasz o noworocznych postanowieniach? Słuchasz zapewnień znajomych, że nowy rok będzie dla nich przełomowy? Ty też masz swoje cele, które bardzo chcesz zrealizować, ale już podczas spisywania ich na liście 30 grudnia wiesz, że przynajmniej połowy nie zrobisz? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, dlaczego tak się dzieje, że noworoczne postanowienia w większości przypadków pozostają niezrealizowane.

Koniec starego roku i początek nowego to czas, kiedy każdy z nas ma dużo nadziei, że te 365 dni, które przed nami, będą dobre i szczęśliwe, a na pewno lepsze niż minione. Siadasz przy biurku, bierzesz kartkę papieru albo otwierasz piękny notes, który kupiłaś specjalnie na tę okazję, żeby spisać wszystkie postanowienia noworoczne i później móc monitorować swoje działania. Czujesz podekscytowanie i radość z faktu, że tak wiele rzeczy zrobisz w nowym roku.

Magia noworocznych postanowień

W czym tkwi sekret noworocznych postanowień i tego, że uwielbiamy je robić? Sami siebie napędzamy, prześcigając się w tym, kto ma lepsze czy oryginalniejsze postanowienia. W momencie, kiedy je spisujemy nie zastanawiamy się, dokładnie w jakim czasie zostaną one spełnione, idziemy na żywioł, im więcej, tym lepiej! Odnoszę wrażenie, że z planami na nowy rok, jest tak samo, jak z marzeniami; marzymy, planujemy, ale nie realizujemy, nie wdrażamy. W tym cały problem.

Samo się nic nie zrobi

Jeśli wydaje Ci się, że spisanie w notesie postanowień noworocznych sprawi, że one po prostu się spełnią, niestety muszę Cię rozczarować. Samo się nic nie zrobi! Przez pierwsze 3, może 4 tygodnie jesteśmy pod wpływem euforii spowodowanej nowym rokiem, mamy mnóstwo siły, wiary i przede wszystkim chęci, żeby coś zmienić. Niestety działania odkładane na później, na ten tzw. lepszy czas, nie zostaną nigdy zrealizowane. Motywacja, która była na początku roku powoli maleje, aż znika bezpowrotnie. Budzisz się końcem roku, otwierasz notes i widzisz, że nie zrobiłaś nic z tego, co planowałaś. Szkoda.

Plany zamieniaj na cele

Zadajesz sobie teraz pytanie: no dobrze, ale co w takim razie robić, żeby te postanowienia noworoczne jednak zrealizować? Nie mam dla Ciebie gotowej recepty, ale z pewnością mogę podpowiedzieć Ci kilka najprostszych rozwiązań:

 • zastanawiaj się i zadawaj sobie pytania, które naprowadzą Cię na właściwe cele:
  • co tak naprawdę chcesz osiągnąć w życiu?
  • czy jesteś teraz szczęśliwa? czym jest dla Ciebie szczęście?
  • kogo podziwiasz i za co?
  • w jakiś sytuacjach jesteś z siebie dumna?
 • wypisz CELE, które chcesz osiągnąć w danym roku i rozpisz je, koniecznie w kalendarzu, na drobne kroki i DZIAŁANIA, które muszą mieć konkretną datę,
 • stawiaj na jakość, nie na ilość, nie staraj się zmieniać wszystkiego, zajmij się najważniejszymi sprawami, czy to prywatnymi, zawodowymi, czy jakimikolwiek innymi; wprowadzaj zmiany po kolei,
 • motywuj się, gdy poczujesz spadek formy, a zdarzy Ci się ty tylko jakiś milion razy; przejrzyj wówczas swoje notatki z początku roku i przypomnij sobie, dlaczego podjęłaś trud zmian,
 • swoje cele zacznij realizować już dziś, nie czekaj; miej świadomość tego, że każdy dzień zwłoki, oddala Cię od realizacji postanowienia

Realizacja postanowień, nie tylko tych noworocznych, jest bardzo trudnym zadaniem, wymagającym wielkiego wysiłku, wytrwałości i koncentracji. Nie napiszę Ci, że uda Ci się zrealizować wszystko, co sobie założysz, ale wierzę głęboko, że nie poddasz się w drodze do marzeń.

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Jeśli masz pytania, zostaw je w komentarzu, z przyjemnością na nie odpowiem. Zapraszam Cię również na mój blog, fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Kolejny wpis już za tydzień!

Pozdrawiam ciepło,

Beata Rybak/ coaching pro&rozwojowy

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz