PORAŻKA – „Może być tak, że się potkniesz” – Oprah Winfrey

Do napisania tego artykułu zainspirowały mnie słowa jednej z najbogatszych i najpotężniejszych kobiet na świecie – Oprah Winfrey, która dla mnie osobiście jest przykładem tego, że w życiu nie ma rzeczy niemożliwych. Dowodem na to jest historia Jej sukcesu, bo niewątpliwie go odniosła, ale to nie o niego tutaj mi chodzi tylko o drogę, jaką pokonała, aby go osiągnąć. Ważne jest, by mieć świadomość tego, że tylko w wyjątkowych i nielicznych przypadkach ludzie dochodzą do sukcesu z dnia na dzień. Zazwyczaj jest on poprzedzony procesem składającym się z codziennych często mozolnych i powtarzających się działań, które do niego prowadzą. Podróż Oprah Winfrey nie była prosta, wręcz bardzo trudna biorąc pod uwagę Jej traumatyczne dzieciństwo i okres dorastania oraz czasy, w których wystartowała Jej kariera zawodowa. Pomimo tego nic Jej nie zatrzymało, gdyż głęboko wierzyła w swoje marzenia, idee oraz cele, które były dla niej siłą napędową. Z ogromną determinacją i zaangażowaniem pokonywała kolejne etapy swojej drogi zdając sobie sprawę, że będzie to wymagało dużego nakładu pracy i poświęcenia, ale była na to gotowa, bo wiedziała dokładnie czego pragnie – marzyła o lepszym świecie i pięknie, jaki przedstawiły jej książki, w których znajdywała pocieszenie w najtrudniejszych momentach swojego życia. Choć traumatyczne przeżycia odbiły swoje piętno na tej niezwykłej kobiecie, nie złamały jej charakteru i życiowej pasji.

Dziś może się cieszyć jakością życia, o jakim zawsze marzyła. Jednak Jej wyjątkowość w moim przekonaniu polega na tym, że pomimo tego, że odniosła spektakularny sukces nadal jest aktywna, pełna zapału, realizuje kolejne cele i plany, a przy tym jest przepełniona empatią do ludzi, w szczególności tych najbardziej potrzebujących. Jej doświadczenia uczyniły z niej nieprzeciętną osobę, która doskonale wie, że porażka jest częścią każdej drogi prowadzącej do realizacji celów. Ważne natomiast jest, w jaki sposób ją postrzegamy. Zdaniem Oprah Winfrey: „Nie ma znaczenia, jak wysoko możesz się wspiąć” – „W pewnym momencie na pewno się potkniesz. Jeśli nieustannie przesuwasz się coraz wyżej, średnia arytmetyczna przewiduje, że w pewnym momencie upadniesz. A kiedy to zrobisz, chciałabym, abyś zapamiętała te słowa: nie ma czegoś takiego jak porażka. Porażka to po prostu życie, próbujące przesunąć nas w innym niż wybrany przez nas, kierunku”. Moim zdaniem jest to najlepsza definicja słowa porażka, jaką do tej pory przeczytałam czy usłyszałam. Pokazuje niezwykłą, życiową mądrość, którą powinniśmy się kierować podejmując wyzwania dnia codziennego oraz realizując wyznaczone przez nas cele.

Pisząc o Oprah Winfrey chcę dodatkowo zwrócić uwagę na to, że bardzo często obserwując ludzi, którzy odnieśli sukcesy myślimy sobie – ci to mieli szczęście lub tym to się udało. 😊 Nic bardziej mylnego, zazwyczaj ich historie pokazują, ile wysiłku musieli włożyć, aby osiągnąć poziom, na którym mogą cieszyć się wolnością i niezależnością finansową. Takie przekonania są bardzo hamujące i sprawiają, że nie podejmujemy starań. Niestety często sami sobie odbieramy możliwość zmiany naszego życia na lepsze twierdząc np. „że szczęście nas opuściło lub biednemu to wiatr w oczy wieje” lub znajdujemy tysiące innych wymówek, o których pisałam w poprzednim wpisie (Dlaczego od jakości Twoich nawyków zależy poziom Twojego życia?) Dążenie do sukcesu czy dokonanie zmiany jest zatem procesem, a nie jednodniowym wydarzeniem, podczas którego za sprawą czarodziejskiej różdżki lub innych nadprzyrodzonych mocy Twoje życie ulegnie transformacji tak jak w przypadku wielu bohaterów bajek.

Początek drogi

Każdy z nas ma inne marzenia i wizje życia, jakie pragnie wieść. Każdy ma własne cele. Różnica polega na tym, że jedni je spisują, układają plany i konsekwentnie realizują, inni zaś o nich tylko marzą i mówią, bo często strach przed trudnościami i problemami blokuje ich działanie. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, że Ci, co uzyskali wysokie rezultaty kiedyś też byli na pozycji startowej i walczyli ze słabościami charakterystycznymi dla natury człowieka. Lęki i obawy również ich przepełniały. Pomimo tego postanowili przejąć kontrolę nad własnym życiem lub odpowiedzialnie zmienić jego kierunek.

Niezależnie od tego, jaki jest Twój cel, możesz go osiągnąć, jeśli tylko jesteś chętny do pracy i potrafisz zapanować nad zamartwianiem się na zapas. Wiedz, że jeśli Twoja postawa, nastawienie będzie w pozytywny sposób ukierunkowana na rzeczy, które musisz wykonać, aby zamknąć dany etap realizacji i przejść do kolejnego to, nawet jeśli za najbliższym zakrętem będzie czyhać na Ciebie porażka, nie martw się tym teraz. Porażki, problemy, czy trudności jakkolwiek to zabrzmi wyposażą Cię w nową wiedzę i doświadczenia, dzięki którym mądrzej i efektywniej pokierujesz dalej swoim pojazdem zwanym życiem. Zajmij się problemem, kiedy faktycznie zaistnieje, a nie próbuj wywróżyć jego nadejścia 😊 Poza tym to właśnie trudne momenty tzw. życiowe zakręty powodują, że weryfikujemy nasze wybory i podejmujemy nowe decyzje, co wcale nie oznacza, że te wcześniejsze były złe. One były najlepsze, jakie mogłeś podjąć na dany moment biorąc pod uwagę znane Ci wówczas okoliczności. Nikt przecież specjalnie nie podejmuje „głupich” decyzji, aby sobie z premedytacją zaszkodzić. Dlatego też nie obwiniaj się, jeśli coś nie wyjdzie, jeśli popełnisz błąd. Postaraj się natomiast: po pierwsze zapoznać się ze wszystkimi faktami, po drugie zastanowić się na spokojnie co można zmienić, jakie są opcjonalne rozwiązania, po trzecie rozpisz na nowo plan i etapy jego realizacji i po ostatnie zacznij go wdrażać. Dodatkowo możesz przedstawić swoją sytuację osobom, którym ufasz i poprosić ich o poradę lub opinie w myśl zasady “co dwie głowy to nie jedna”. Każdy z nas patrzy nad dany przypadek z własnej perspektywy, dlatego uwagi i wnioski innych ludzi mogą się okazać bardzo cenne.

Czytając artykuły czy biografie sławnych ludzi zauważyłam, jedną wspólną cechę, a mianowicie, że droga dokonania zmiany nie jest prosta, wręcz trudna. Jednak żadne z nich nigdy nie żałowało, że na nią weszło, choć ich również dopadały zniechęcenie, wątpliwości i inne rozterki. Prawdą jest, że nic co w życiu jest naprawdę wartościowe nie osiąga się w sposób łatwy. Z własnego doświadczenia wiem, iż zawsze wymaga to od nas zaangażowania i wytrwałości. Dotyczy to w takim samym stopniu życia zawodowego czy osobistego, gdzie chcąc mieć dobre relacje z bliskimi nam osobami musimy o nie dbać okazując im nasze uczucia, uwagę czy troskę. Dziękuję Ci za Twój czas i zachęcam do dzielenia się swoimi uwagami w komentarzach. Napisz proszę jakie są Twoje konsruktywne sposoby radzenia sobie z porażką czy trudnościami dnia codziennego. Zapraszam Cię również do odwiedzenia mojego fanpage i bloga, gdzie byś może znajdziesz tam informacje, które okażą się dla Ciebie ważne i interesujące 😊 Beata Rybak/ Coaching pro&rozwojowy

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz