Poglądy, które działają przeciwko Tobie

JEDNA RZECZYWISTOŚĆ – RÓŻNE POSTRZEGANIE

Rzeczywistość — czym ona jest, jak ją widzimy i postrzegamy? Zasadniczo wydawałoby się, że idąc alejką w parku, czy wyglądając przez okno widzimy to samo. Można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że mamy jeden wspólny obraz otaczającego nas świata. I tu rodzi się bardzo ważne pytanie: dlaczego zatem tak często nie zgadzamy się co do tego obrazu, dlaczego jedni widząc teoretycznie to samo co my odczuwają niezadowolenie, frustracje, gniew, rozczarowanie czy złość, a drudzy wręcz odwrotnie cieszą się, mają poczucie spełnienia, widzą swoją przyszłość bardzo pozytywnie i obiecująco? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa dla prawidłowego pojęcia tej dość istotnej różnicy. Każdy z nas Ty czy ja postrzega świat, swoją przeszłość, teraźniejszość czy przyszłość na swój indywidualny – co za tym idzie subiektywny sposób. Uświadomienie sobie tego faktu pozwala nam zrozumieć, dlaczego tak naprawdę każdy z nas widzi świat własnymi oczami, ma swoją paletę kolorów, emocji i wrażeń, jakie w związku z tym odczuwa. Zatem od czego w głównej mierze zależy ogląd tego:

  • jak widzimy naszą codzienność,
  • jak reagujemy na doświadczane uczucia,
  • jak zachowujemy się w danej sytuacji,
  • jak postrzegamy otaczających nas ludzi,
  • jakie działania podejmujemy, gdy na naszej drodze życiowej pojawi się wyzwanie czy problem?

To czy rano wstając widzimy piękne słońce i odczuwamy w związku z tym radość, czy wściekamy się, że znowu będzie upał, który na pewno nas zmęczy i przeszkodzi zrobić to co sobie zaplanowaliśmy na ten dzień zależy od nas samych, a dokładniej rzecz ujmując od poglądów, jakie reprezentujemy i głosimy na co dzień.

POGLĄD – PRZYJACIEL CZY WRÓG

Od momentu, kiedy przychodzimy na ten świat zaczynamy kształtować podglądy na otaczającą nas rzeczywistość. Dzieje się to zazwyczaj na bazie naszych osobistych doświadczeń oraz przekonań, które nabyliśmy lub które zostały nam niejako narzucone przez bliskie nam osoby bądź które sami sobie wyrobiliśmy w toku naszego dorosłego życia. Co więcej, na tej podstawie kształtujemy sobie też opinie na temat ludzi z naszego najpierw bliższego potem dalszego otoczenia. Warto tu zaznaczyć, że proces formowania się naszych poglądów może trwać nieprzerwanie przez całe nasze życie, zwłaszcza gdy kierujemy nim w sposób świadomy i odpowiedzialny. Należy przy tym pamiętać, żeby raz na jakiś czas warto sprawdzać datę ważności naszych przekonań przede wszystkim z uwagi na to, że my się zmieniamy w wyniku zarówno dobrych jak i złych przeżyć oraz że świat wokół nas również cały czas ulega transformacji. W związku z tym to, co myśleliśmy, czy sądziliśmy na dany temat kiedyś, dziś wcale nie musi być dla nas dobre. Nasze poglądy powinny być dla nas wspierające, a nie ograniczające, powinny nam pozwalać systematycznie się rozwijać, gdyż tylko wtedy mamy szansę uczynić nasze życie ciekawą i fascynującą podróżą, mamy możliwość być kreatorami naszego życia.

 

DAJMY SOBIE SZANSE NA ZMIANE KIEDY JEST KONIECZA

Reasumując nasze podglądy będą szkodliwe i niesprzyjające wtedy, gdy w jakiś sposób powstrzymują nas od skutecznego działania w teraźniejszości.  Jak wiemy tkwienie w przeszłości lub nadmierne wybieganie w przyszłość powodują, że często jesteśmy oderwani od tego na czym tak naprawdę w danym momencie życia powinniśmy się skupić poświęcając temu nasz czas i energię. To na co należy dodatkowo zwrócić uwagę to doświadczane przez nas emocje jednocześnie pamiętając, że negatywne uczucia mają na nas w dłuższej perspektywie czasowej autodestrukcyjny wpływ i w znacznym stopniu zmniejszają nasze szanse na cieszenie się szczęśliwym, spokojnym i pełnym harmonii życiem. Zmiana poglądów wywodzących się bezpośrednio z naszych przekonań jest możliwa. Wystarczy się na to otworzyć poprzez chociażby zadawanie sobie pytań, które na ogół są wstępem i początkiem procesu zmiany, w który bardzo często wchodzimy w zupełnie nieświadomy sposób. Pamiętajmy, że nasze przekonania to tylko schematy myślowe, które kiedyś przyjęliśmy za pewnik. Co więcej, poglądy, które działają przeciw nam to takie, które nas blokują, nie pozwalają nam rozwinąć skrzydeł. Inną bardzo ważną kwestią, nad którą należy się zastanowić  to, czy nasze podglądy, przekonania bezpośrednio lub pośrednio nie przyczyniają się do tego, że krzywdzimy innych ludzi ferując bardzo często bezpodstawne wyroki. Pamiętajmy, że każdy z nas postrzega i osądza rzeczywistość w sposób subiektywny:

  • to, co Tobie się podoba drugiemu człowiekowi wcale nie musi,
  • to, że Ty tak czujesz to niekoniecznie ktoś musi odczuwać tak samo,
  • to, że dla Ciebie pewne zachowania wydają się dziwne, odbiegające od ogólnie przyjętych norm, a więc zazwyczaj niepożądane dla drugiej osoby mogą być czymś normalnym i dopuszczalnym.

Jeśli ktoś inny postrzega świat inaczej niż Ty to nie jest znaczy, że Twój pogląd jest lepszy, ani też, że jest gorszy, jest po prostu Twój.

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Jeśli masz pytania, napisz do mnie, z przyjemnością na nie odpowiem. Jeśli chcesz ze mną popracować nad zbudowaniem Twojej wewnętrznej siły to również zapraszam do kontaktu 😊 Polecam Ci także na mój blog, fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Pozdrawiam ciepło, Beata Rybak

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz