Poczucie winy jak poradzić sobie z tą bezużyteczną emocją?

Zostaw to…

Poczucie winy jest najbardziej bezużytecznym rodzajem emocji, jaki możesz w sobie pielęgnować. Trwanie w poczuciu winy powoduje ogromne i bezsensowne marnotrawco Twojej energii mentalnej – co za tym idzie bardzo często blokuje Ci dostęp do zasobów (wiedza, umiejętności, doświadczenie), które w sobie masz i które mogłabyś wykorzystać, by cieszyć się jakością życia, jakiej dla siebie pragniesz. Dzieje się tak dlatego, że tracisz energię i ulegasz poczuciu niemocy w teraźniejszości z powodu czegoś, co stało się w przeszłości i na co obecnie nie masz już wpływu. Nic z tym nie jesteś w stanie zrobić! Natomiast możesz wyciągnąć konstruktywne wnioski, wybaczyć sobie i ruszyć do przodu traktując to co się wydarzyło jako część historii swojego życia. Takie nastawienie pozwala na otwarcie się na to co nieznane, na poznanie nowych ludzi, którzy mogą wnieść w Twoje życie wiele wartościowych i dobrych doświadczeń.

Skąd się bierze ten stan…

Wyróżniamy dwa źródła pochodzenia winy, które sprawiają, że staje się ona częścią systemu emocjonalnego człowieka.

1. Po pierwsze – poczucie winy może być wpojone na bardzo wczesnym etapie rozwoju małego człowieka i pozostaje u dorosłej osoby jako relikt z dzieciństwa. Niestety często rodzice i osoby z najbliższego otoczenia (np. dziadkowie, przedszkolanki, nauczyciele), dziecka za pomocą gestów, zachowań, reakcji i wypowiadanych słów świadomie lub nieświadomie wywołują w nim poczucie, że:

 • jest niegrzeczne i nieodpowiedzialne,
 • niewłaściwe się zachowuje, przynosi wstyd i rozczarowanie,
 • sprawia przykrość, powoduje, że rodzic jest smutny lub niezadowolony itd.

Poniżej znajdziesz przykłady zdań wywołujących poczucie winy w dzieciach:

 • Mamusia Cię nie będzie lubiła, jeśli jeszcze raz tak się zachowasz.
 • Powinieneś się wstydzić, sprawiłeś tatusiowi przykrość.
 • No cóż, jestem tylko twoją matką.
 • Zapomniałeś powiedzieć „proszę, dziękuję”. Wstydź się, czy chcesz, aby ludzie sobie pomyśleli, że cię niewłaściwie wychowałam.
 • Jak ci się nie powiedzie, to przyniesiesz nam wstyd.

Te z pozoru niczym niewyróżniające się stwierdzenia, powodują, że dzieci czują się winne, ich poczucie wartości, pewność siebie, zaufanie i wiara we własne możliwości drastycznie spada – co ma bezpośrednie przełożenie na ich postępowanie i osiągnięcia w życiu dorosłym. Skażone tą autodestrukcyjną emocją zazwyczaj mają problemy w nawiązywaniu osobistych i zawodowych relacji. Ich przeświadczenie o swojej niższości powoduje, że pozwalają sobą manipulować, gdyż nie potrafią wytyczać granic ingerencji w ich życie. Mają również tendencje do czynienia sobie nieustannych wymówek i ciągłego przepraszania za to co się stało. Żyją zazwyczaj w przeszłości, zamiast cieszyć teraźniejszością i z ciekawością patrzeć w przyszłość.

2. Po drugie – poczucie winy jest autonomiczną reakcją dorosłego spowodowaną naruszeniem wyznawanych przez niego reguł i zasad. W tym przypadku człowiek pozostaje w niemocy w związku z tym co zrobił i jak się zachował. Typowym przykładem może być sytuacja, w której powie komuś coś co może być dla tej osoby nieprzyjemne, a później obwinia się za to, że to zrobił.

Zatem możesz karmić się poczuciem winy będącego wynikiem tego co zostało ci przekazane w dzieciństwie lub co sama wywołałaś zachowując się w ten, a nie inny sposób. Możesz także obwiniać rodziców lub rozdrapywać to co zrobiłaś przez resztę swoich dni. Warto jednak zauważyć, że w obu przypadkach jest to bezużyteczne, bezcelowe  i nie prowadzi do niczego dobrego w Twoim życiu.

Co możesz zrobić?

Spróbuj zmienić swoje podejście do faktów, które powodują, że czujesz się winna. Kluczem w tym przypadku jest akceptacja tego co się wydarzyło i czego nie da się już cofnąć. Zmiana nastawienia nie jest prosta tak jak zmiana nawyków czy przekonań na dany temat, ale w przypadku odczuwania tej negatywnej emocji konieczna. Akceptując świadomie swoje niechciane zachowanie,  wybaczając sobie to się stało i wyciągając wnioski, spowodujesz, że:

 • uwolnisz się od tego złego uczucia,
 • otworzysz się na nowy etap w Twoim życiu,
 • odblokujesz swój potencjał,
 • optymistycznie spojrzysz na rzeczywistość, w której żyjesz,
 • odzyskasz kontrolę nad tym czego doświadczasz,
 • wykorzystasz możliwości i zbiegi okoliczności, jakie przynosi ci niemal każdy dzień, bo je dostrzeżesz,
 • powrócisz do życia w teraźniejszości, a nie w przeszłości,
 • z ciekawością i wiarą będziesz wyczekiwała dobrej przyszłości.

Jak sama widzisz warto zawalczyć o siebie i wyzbyć się poczucia winy, które hamuje Twój rozwój, odbiera Ci moc i chęci do podjęcia działań co powoduje, że lawirujesz w swoim życiu, zamiast cieszyć się jego pełnią.

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Jeśli masz pytania, zostaw je w komentarzu, z przyjemnością na nie odpowiem. Zapraszam Cię również na mój blog, fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Kolejny wpis już za tydzień!

 ZAPROSZENIE

Chciałabym Cię również serdecznie zaprosić na moje najnowsze warsztaty Bez zmian nie byłoby Motyli, dzięki którym między innymi:

 • dowiesz się jak zwiększyć pewność siebie,
 • odkryjesz życiowe wartości, co pomoże Ci w świadomy sposób podejmować decyzje,
 • nauczysz się wdrażać z sukcesem arcyważne nawyki,
 • zrozumiesz czym są kompetencje i jak można je systematycznie budować,
 • nauczysz się wytyczyć życiowe cele i priorytety,
 • poznasz dobrą stronę i siłę osobistych przekonań.

Więcej szczegółów znajdziesz pod linkiem: warsztaty

Pozdrawiam ciepło i do zobaczenia 😊

Beata Rybak/ coaching pro&rozwojowy

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz