Otaczaj się pozytywnie nastawionymi ludźmi, o ile to tylko możliwe

Na poziom Twojego życia wpływa wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Do wewnętrznych należą między innymi Twoja życiowa postawa, jakość Twoich myśli i emocji, które do siebie dopuszczasz każdego dnia, a także cechy charakteru, tendencje zachowań, nawyki, przekonania i życiowe wartości. Natomiast istotnym czynnikiem zewnętrznym mającym ogromny wpływ na Twój osobisty i zawodowy rozwój jest środowisko, w którym przebywasz i ludzie, jakimi się otaczasz. Zatem Twoje najbliższe otoczenie może determinować Twój sukces lub porażkę, gdyż bezpośrednio wpływa na Twoje nastawienie do życia — co w dalszej kolejności przekłada się na to jak działasz i jakie rezultaty osiągasz.

 

A jak wygląda sytuacja w Twoim życiu? Jakich masz ludzi wokół siebie? Czy wierzą w Ciebie i sprawiają, że masz na swój temat dobre zdanie, czy też ciągłe jesteś poddawany krytyce? Czy wspierają Cię w realizacji Twoich planów, marzeń i pasji?

 

Jak zatem rozpoznać czy grono najbliższych Ci ludzi powoduje, że dostajesz skrzydeł, czy raczej sukcesywnie Ci je podcina swoim szeroko pojętym zachowaniem? Pomoże Ci w tym poniższe ćwiczenie, do którego zrobienia serdecznie Cię zachęcam.

  • Zrób listę 10 osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu.
  • Zanotuj, w jakim stopniu Cię wspierają, a jak bardzo sabotują Twoje pomysły i działania.
  • Zastanów się, jakie wsparcie chciałbyś od nich uzyskać i zapisz to.
  • Przyjrzyj się swoim notatkom, dokonaj analizy i szczerze odpowiedz sobie na pytanie, czy osoby z listy przyczyniają się do Twojego wzrostu i rozwoju, czy wręcz przeciwnie?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odpowiedź na powyższe pytanie i wyciągnięte wnioski dadzą Ci jasny obraz sytuacji, w jakiej obecnie się znajdujesz. Pomogą zweryfikować Twoje przekonania na temat ludzi, z którymi przebywasz na co dzień czy to w środowisku prywatnym, czy też zawodowym. To nie oznacza, że masz teraz wyeliminować wszystkich tych, którzy negatywnie wpływają na jakość Twojego życia. Natomiast z całą pewnością możesz:

  • po pierwsze ograniczyć ich wpływ na Ciebie,
  • po drugie starć się zmniejszyć ilość okazji do wzajemnych spotkań.

Wiadome jest, że w przypadku rodziny jest to o wiele trudniejsze do zrobienia natomiast wiedza i świadomość, którą uzyskasz dzięki przemyśleniom z poważnego ćwiczenia pozwoli Ci obronić się przed ich niekorzystnym dla Ciebie działaniem. Jest wiele narzędzi coachingach i umiejętności, których zdobycie wesprze w bardzo dużym stopniu Twoje dążenia do zminimalizowania złego wpływu środowiska. Może Ci w tym pomóc, chociażby zdobycie umiejętności zarządzania emocjami czy nauczenia się bycia asertywnym.

 

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest unikanie ludzi o często bardzo toksycznym wpływie. Negatywnie nastawieni ludzie to niepotrzebne przeszkody do pokonania, gdyż musisz przepychać swoją wolę sukcesu poprzez ich wątpliwości, zastrzeżenia i cynizm. Przebywanie z osobami, które uważają, że nigdy do niczego nie dojdziesz, ostudzi Twój entuzjazm związany z realizowaniem własnych celów i znacznie utrudni Ci podążanie przez życie w wybranym przez Ciebie kierunku.

 

Natomiast, ludzie, którzy wzbudzają w Tobie zaufanie swoim pozytywnym nastawieniem, mierzą siły na zamiary i podnoszą Cię na duchu, pomogą Ci nabrać wiatru w żagle i zrealizować plany oraz marzenia. Wobec tego zwróć baczną uwagę na to, kto Ci towarzyszy w Twojej podróży i kogo zapraszasz do swojego samochodu będącego metaforą życia, w którym to Ty jesteś kierowcą – co za tym idzie wybór należy do Ciebie! 😊 Badania jednoznacznie wskazują na fakt, że współpracując z innymi jesteś w stanie osiągnąć więcej i szybciej. Wobec tego właściwy dobór ludzi jest kluczowy, jeśli Twoim celem jest spełnione i szczęśliwe życie.

 

Nigdy dość podkreślania, jak zaraźliwe jest nastawienie innych i jak silny – choć ukryty – wpływ wywierają na Ciebie ludzie z Twojego otoczenia. Kiedy dużo z kimś przebywasz, tworzy się między wami pewna więź, co powoduje, że myśli, nastroje innych wpływają na Ciebie. Zatem sama widzisz jak ważne jest to z kim przebywasz. Często się mówi „kto z kim przystaje takim się staje”. Osobiście myślę, że w powiedzeniu tym jest wiele prawdy 😊. A jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Zostaw proszę komentarz, bardzo chętnie poznam Twój punkt widzenia. Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Zapraszam Cię również do odwiedzenia mojego bloga i fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Kolejny wpis już za tydzień!

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on linkedin

Zostaw komentarz