Odwaga – nieodzowna cecha osób niezależnych

Odwaga nie jedno ma imię, rangę czy znaczenie. Nie da się jednoznacznie określić czym ona jest. Natomiast z całą pewnością posiadają ją Ci, dla których życiowymi wartościowymi są szeroko rozumiana wolność i niezależność. Zatem próbując zdefiniować odważne zachowanie można wymienić między innymi:

 • Działanie pomimo strachu – gotowość stawienia czoła lękom;
 • Działanie pomimo niepewności – gotowość podjęcia ryzyka;
 • Działanie pomimo obaw przed tym co powiedzą inni – gotowość na przyjęcie krytyki i oceny innych ludzi;

Bądź gotowa i działaj

Kluczowe są tu dwa słowa: działanie i gotowość, które stanowią niejako przepustką do cieszenia się życiem, jakiego pragniesz. Jeśli będziesz otwarta na to, by podjąć przemyślane i konsekwentne działanie, w wyniku którego odpowiedzialnie i odważnie pokierujesz swoim życiem to wejdziesz na drogę prowadzącą Cię wprost do realizacji własnych celów, planów czy marzeń.

Każdy z nas, ja czy Ty może postrzegać odwagę w różny sposób, bo i życie każdego z nas jest różne, nie lepsze, nie gorsze po prostu inne. Natomiast jestem głęboko przekonana, że tuż za Twoją odwagą kroczy:

 • wiara we własne możliwości i sprawczość,
 • rosnąca pewność siebie i determinacja,
 • słuszne przekonanie, że wybory, których dokonujesz i decyzje, jakie podejmujesz są na daną chwilę dla ciebie najlepsze,
 • akceptacja siebie i zrozumienie własnych potrzeb,
 • otwartość na przeprowadzenie odważnych zmian,
 • zdolność do stawiania osobistych granic,
 • chęć do sukcesywnego rozwoju osobistego i zawodowego,
 • głęboka potrzeba realizacji własnych pasji i pragnień.

To wszystko sprowadza się do jednego bardzo istotnego wniosku –

TRZEBA MIEĆ ODWAGĘ, BY BYĆ SOBĄ i DĄŻYĆ DO NIEZALEŻNOŚCI!

Zadaj to pytanie

Bardzo pomocne na drodze ku odwadze jest zadawanie sobie pytania: Co najgorszego może mnie spotkać, jeżeli…? Gdy obiektywnie przeanalizujesz wszystkie możliwości i ewentualne konsekwencje to przekonasz się, że nic złego i przykrego, nie może Cię spotkać, gdy rozpoczniesz swoją podróż ku niezależności. Dodatkowo, jeśli uświadamiasz sobie, że porażka nie jest końcem świata, a lekcją, z której trzeba wyciągnąć naukę lub często stanowi początek nowego etapu życia, to w perspektywie czasu uznasz ją za wspaniałą okazją, która się pojawiła, a Ty z odwagą postanowiłaś ją wykorzystać.

Warto również pamiętać o tym jak ważne jest Twoje nastawienie do otaczającej Cię rzeczywistości. Pełna odwagi i ciekawości życia dotrzesz tam, gdzie pragniesz. Jedyną metodą na przełamanie Twojego strachu i lęku jest odważne działanie. To nie oznacza, że obawy, Cię zupełnie opuszczą, że strach nie będzie próbował zasiać w Twoich myślach ziarenek niepokoju i niepewności, że Twoje ciało nie będzie reagowało na stres, którego w związku z tym doświadczysz. Natomiast będąc tego wszystkiego świadoma, nie poddasz się i wyjdziesz ze swojej przestrzeni komfortu z wiarą, że za każdym razem lęk przed nieznanym będzie coraz mniejszy, a Twoja odwaga i pewność coraz większa.

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Jeśli masz pytania, zostaw je w komentarzu, z przyjemnością na nie odpowiem. Zapraszam Cię również na mój blog, fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Kolejny wpis już za tydzień!

Pozdrawiam ciepło, Beata Rybak/ coaching pro&rozwojowy

 

 

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz