Nie oddalaj odpowiedzialności od samej siebie!

Temat odpowiedzialności jest kluczowy pod wieloma względami zarówno biorąc pod uwagę aspekt osobisty, zawodowy, jak i społeczny. Nie bez przyczyny w pierwszej kolejności wymieniam odpowiedzialność osobistą, bo od niej wszystko się zaczyna. Nawyk bycia odpowiedzialnym kształtujesz w sobie od najwcześniejszych lat życia. Ogromną rolę w tym procesie pełnią wówczas rodzice i ludzie z najbliższego otoczenia w tym nauczyciele. Bardzo ważny jest też cały system edukacji, który powinien przygotować Cię do odpowiedzialnego przejęcia kontroli nad własnym życiem, kiedy przyjdzie na to właściwy moment. Niestety rzeczywistość często weryfikuje to jak powinno być, a jak jest naprawdę. Wynika to zazwyczaj z niewiedzy, ograniczających przekonań i lęków oraz realiów dzisiejszego świata, w którym wszyscy cierpimy na chroniczny brak czasu. Dodatkowo przestarzały model kształcenia młodych ludzi, który moim zdaniem jest nieprzystosowany do szybkich zmian, jakich doświadczamy sprawia, że wchodzimy w dorosłość bez podstawowej wiedzy na temat tego:

 • Czym jest odpowiedzialność?
 • Co oznacza być odpowiedzialnym człowiekiem?
 • Dlaczego nie warto uciekać przed wzięciem odpowiedzialności?

Czym jest odpowiedzialność?

Być może Cię rozczaruje, ale nie podam Ci teraz książkowej definicji, bo uważam, że najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie indywidualne podejście do tematu. Wobec powyższego zapraszam Cię do wykonania ćwiczenia, które pomoże Ci zrozumieć — czym dla Ciebie jest poczucie odpowiedzialności, jak je pojmujesz i interpretujesz. Zatem zadaj sobie pojedynczo poniższe pytania, daj sobie czas na zastanowienie i zapisz na kartce odpowiedzi.

 • Co dla mnie oznacza bycie odpowiedzialnym człowiekiem?
 • Co powinnam robić, jak się zachowywać, aby mieć poczucie, że jestem odpowiedzialną osobą?
 • Z czym w moim przekonaniu wiąże się wzięcie odpowiedzialności?

Zrobienie pisemnej analizy pozwoli Ci na dotarcie do osobistych nawyków i przekonań związanych z odpowiedzialnością, które nabyłaś jako dziecko, nastolatka czy młoda dziewczyna wchodząca w dorosłość. Co ważniejsze otrzymasz informację zwrotną, co Ty myślisz na temat bycia odpowiedzialnym i czy w Twoim przekonaniu jesteś taką osobą. Dogłębne zrozumienie tematu pomoże Ci również zweryfikować Twoją wiedzę na temat odpowiedzialności i jej ogromnego znaczenie w Twoim życiu. Być może będzie to Twój pierwszy krok do odpowiedzialnego poznania siebie.😊

 

Poznaj moją definicję odpowiedzialności 🙂

Przede wszystkim jest moją wewnętrzną zgodą na to, aby zmierzyć się z konsekwencjami, które powstają w wyniku dokonanych przeze mnie wyborów. Co to dokładnie oznacza? Jestem otwarta i gotowa na świadome przyjęcie skutków zarówno tych pozytywnych co negatywnych, które są następstwem, każdej podjętej przeze mnie decyzji — prawo przyczyny i skutku. Gotowość ta z kolei sprawia, że nie zamartwiam się na zapas, nie uprawiam czarnowidztwa. Takie nastawienie pomaga mi zapanować nad strachem, który jest nieodłączną częścią podejmowanych wyzwań i działań, w szczególności tych nowych. W przypadku, gdy robię coś po raz pierwszy to moją odpowiedzialność postrzegam jako rzetelne przygotowanie się do tematu na tyle na ile mogę na dany moment. Krótko podsumowywując dla mnie bycie odpowiedzialnym wiąże się z kierowaniem moim życiem w taki sposób, aby podejmować przemyślane działania pomimo lęków, niepewności i obaw, mając przekonanie, że jestem w stanie przyjąć ich skutki, efekty czy rezultaty zarówno te dobre, jak i złe.

 

Nie uciekaj!

Podstawowa różnica pomiędzy wzięciem odpowiedzialności za siebie i swoje życie, a jej brakiem przejawia się w Twojej postawie, nastawieniu i działaniu. Jeśli jesteś odpowiedzialna to:

 • świadomie kontrolujesz swoje życie, z odwagą podejmujesz nowe wyzwania,
 • optymistycznie i z ciekawością patrzysz w przyszłość, jesteś otwarta i spontaniczna,
 • nie boisz się konsekwencji dokonywanych wyborów
 • masz przekonanie, że sobie poradzisz i znajdziesz właściwe rozwiązanie, kiedy będzie taka potrzeba,
 • ufasz sobie w momencie podejmowania decyzji tych łatwiejszych i trudniejszych.

Wiedz, że nie da się uciec przed odpowiedzialnością za swoje życie, nie da się jej również przenieść na kogoś innego lub podarować jak chciany bądź niechciany prezent. Prędzej czy później staniesz przed koniecznością wzięcia cugli we własne ręce. Nie ma innej możliwości, takie jest po prostu życie, które składa się z nieprzewidywalnych zdarzeń i okoliczności. Zatem czy lepiej być odpowiedzialnym z wyboru, czy z konieczności? Decyzje pozostawiam Tobie😊 Będzie mi ogromnie miło jeśli w komentarzu podzielisz się swoim zdaniem na ten temat. Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Zapraszam Cię również do odwiedzenia mojego bloga i fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Kolejny wpis już za tydzień!

Pozdrawiam ciepło Beata Rybak/ coaching pro&rozwojowy

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz