NAUCZ INNYCH JAK CHCESZ BYĆ TRAKTOWANA

Jak jesteś traktowana przez innych ludzi?

  • Czy czujesz, że inni cię wykorzystują w zamian nic nie albo niewiele dając?
  • Czy masz poczucie, że ludzie nie okazują ci należytego szacunku?
  • Czy najbliższa rodzina lub współpracownicy planują coś bez Twojej aprobaty zakładając z góry, że jak zawsze się zgodzisz?
  • Czy zdarza ci się zachowywać wbrew temu co tak naprawdę myślisz by zyskać akceptację i przychylność otoczenia?

Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania są twierdzące to może oznaczać, że po pierwsze nie pokazałaś osobom z bliskiego (rodzina, przyjaciele) i dalszego (zawodowego) otoczenia jak chcesz być traktowana i po drugie, że nie wyznaczyłaś jasnych dla innych granic ingerencji w Twoje życie, które Ty akceptujesz. W obu przypadkach konsekwencją takiej postawy i zachowania jest powstanie negatywnych emocji takich jak złość, frustracja, gniew, zazdrość, rozgoryczenie, żal, a nawet nienawiść, które mają bardzo autodestrukcyjny wpływ na jakość życia. Ponadto rodzi się poczucie bezradności i beznadziejności, co w rezultacie prowadzi do znacznego zachwiania wiary w siebie i we własne możliwości. Zatem jeśli jesteś niezadowolona z tego jak inni cię traktują, zastanów się w pierwszej kolejności nad swoim sposobem myślenia i zachowania, a następnie zadaj sobie pytanie – dlaczego pozwalasz się wykorzystywać i czy przypadkiem swoją postawą i nastawieniem życiowym do tego nie zachęcasz? Jeśli świadomie nie przejmiesz odpowiedzialności za to, jak jesteś traktowana, na zawsze pozostaniesz bezsilną ofiarą co w dłużej perspektywie sprawi, że oddasz kierownicę swojego życia innym ludziom. Pamiętaj bądź kierowcą, a nie pasażerem swojego życia!

 

Zacznij uczyć poprzez działanie!

Określając wyraźnie i jednoznacznie co będziesz tolerować, uczysz innych tego jak mają zachowywać się w stosunku do ciebie. Pamiętaj, że jeśli od dłuższego czasu masz do czynienia z obraźliwym czy lekceważącym podejściem do Twojej osoby, to znaczy, że wysyłałaś sygnały, iż nie będziesz przeciwstawiała się takiemu traktowaniu. Można zaryzykować stwierdzenie, że pozwalasz na to. Swój sprzeciw możesz wyrazić na wiele sposobów pamiętając jednocześnie, że to, co do ludzi w szczególności przemawia to zdecydowane działanie. Zatem jeśli postawisz wyraźne granice i dasz do zrozumienia poprzez rzeczową rozmowę i swoje konsekwentne zachowanie, że nie zgadzasz się na to by cię znieważano i narzucono wolę, zdanie czy opinie to pokażesz i dasz otoczeniu dowody na to, że nie pozwolisz by Tobą manipulowano na jakiejkolwek płaszczyżnie Twojego życia. Każdy wie co jest dla niego najlepsze, co daje mu szczęście i spełnienie — Ty również. Nie daj sobie wmówić, że inni wiedzą lepiej. Słuchanie wartościowych rad i wskazówek jest oznaką mądrości, ale ostateczną decyzję zawsze podejmij sama. Nie zrzekaj się prawa do wolności kierowania własnym życiem, by innych zadowolić.

Jak być skutecznie asertywnym?

Wielu ludzi błędnie zakłada, że asertywność czy pewność siebie oznacza bycie niegrzecznym, czy zarozumiałym, a nawet świadomie agresywnym. Taka postawa nie ma nic wspólnego z posiadaniem kompetencji, jaką jest umiejętność zachowywania się w sposób asertywny, która oznacza odważne i uczciwe działanie w obronie swoich praw i wolności bez odmawiania takich samych praw innym. Krótko rzecz ujmując to działanie z pozycji kogoś, kto nie chce w swoim życiu tkwić w roli ofiary tylko z determinacją dąży do tego by postępować i działać w oparciu o własne wartości, przekonania i zasady. Każdy z nas ja czy Ty może opanować sztukę niezgadzania się z innymi bez kłócenia się, może również nauczyć się bronić swoich praw bez unoszenia się i podnoszenia głosu.

Praktyka czyni Mistrza

Ludzie, którzy osiągają cele, realizują swoje plany i spełniają marzenia – co za tym idzie świadomie i odważnie kierują swoim życiem, nie obawiają się ponieść ryzyka związanego z obroną swoich praw, kiedy są zagrożone. Co więcej, nie godzą się, aby traktowano ich z lekceważeniem. Nie pozwalają, aby nimi manipulowano. Nauczyli się zwalczać lęki i obawy poprzez zbudowanie swojej wewnętrznej siły, która jest podstawą i fundamentem do tego, by cieszyć się spełnionym i satysfakcjonującym życiem. Wobec powyższego wybór drogi, którą chcesz podążać należy tylko do ciebie. To od Twojej decyzji zależy, czy otworzysz się na dokonanie konstruktywnej zmiany swojej postawy i zachowania na takie, które w prosty i przejrzysty sposób pokaże innym ludziom, jak chcesz być traktowana — z szacunkiem i powagą, do której masz prawo. To na co warto zwrócić uwagę to kwestia Twojego podejścia i otwartości na nowe. Zawsze jest dobry czas na to, by nauczyć ludzi sposobu, w jaki chcesz być traktowana, by nie mieć poczucia braku wpływu na swoje wybory. Dzięki temu nikt nie zawłaszczy Twojego prawa do życia i podążania w kierunku, który Ty sama dla siebie wybrałaś.

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Jeśli masz pytania, napisz do mnie, z przyjemnością na nie odpowiem. Jeśli chcesz ze mną popracować nad zbudowaniem Twojej wewnętrznej siły to również zapraszam do kontaktu 😊 Polecam Ci także na mój blog, fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Pozdrawiam ciepło, Beata Rybak

 

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz