Możesz te rzeczy robić nie musisz – czym jest wytrwałość?

Niejednokrotnie pisałam na moim blogu jak ważne jest wykształcenie skutecznych nawyków, które pomogą Ci w realizacji własnych celów, planów, marzeń czy pragnień. Często też poruszałam tematy związane z koniecznością nabycia bardzo ważnych umiejętności, które pozwolą Ci cieszyć się spełnionym życiem i podążać własną drogą, jakiej pragniesz i jaka jest Ci bliska. Jak zapewne pamiętasz do kluczowych umiejętności zaliczamy między innymi:

 • podejmowanie racjonalnych decyzji opartych na faktach,
 • wyznaczanie celów i ustalanie planów ich realizacji,
 • bycie odpowiedzialnym za własne życie,
 • efektywne radzenie sobie z konsekwencjami podjętych działań — zarówno tych pozytywnych co negatywnych,
 • nawiązywanie wartościowych i trwałych relacji osobistych i biznesowych,
 • przejęcie kontroli nad własnym życiem poprzez świadome kontrolowanie myśli i emocji,
 • ukształtowanie arcynawyków takich jak samodyscyplina czy samokontrola.

Wszystkie wyżej wymienione umiejętności determinują jakość Twojego życia. To od nich w dużej mierze zależy Twoje szeroko pojęte szczęście, bo jak wiesz dla każdego z nas definicja szczęścia może oznaczać zupełnie co innego. Natomiast aby przepis na udane życie był kompletny należy dodać do niego mega ważny składnik jakim jest WYTRWAŁOŚĆ. To od niej zależy powodzenie Twoich starań w dążeniu do realizacji celów czy najskrytszych marzeń.

 

Badania pokazują jasno, że większość osób jest gotowa wyrzucić swoje cele, zapomnieć o nich, dać za wygraną, dostrzegając pierwsze oznaki porażki czy brak pożądanych rezultatów. Tylko nieliczni nie poddają się pomimo przeciwności, dopóki nie zrealizują tego co postanowili.

 

Czym zatem jest ten magiczny składnik?

WYTRWAŁOŚĆ jest stanem umysłu, dlatego można ją w sobie wykształcić i wypracować poprzez konsekwentne i pełne determinacji podejmowanie działań. Każdy z nas ja czy Ty możemy nauczyć się wytrwałości. Co zatem potrzebujesz, aby zrobić to w sposób świadomy i co ważniejsze trwały:

 1. Dokładnie sprecyzowany cel: świadomość własnych oczekiwań jest pierwszym i najważniejszym krokiem w kierunku osiągnięcia wytrwałości. Musisz wiedzieć, jakie jest Twoje CO, DLACZEGO i JAK, a dokładniej rzecz ujmując powinnaś znaleźć odpowiedzi na trzy kluczowe pytania: co chcesz robić (cel), dlaczego tego chcesz (motywacja) i jak to chcesz osiągnąć (etapy realizacji celu). Twoje, DLACZEGO to silna motywacja, która pozwala wytrwale pokonywać ewentualne trudności i życiowe zakręty.
 2. Samozaparcie: wiara we własną sprawczość, a co za tym idzie wiara w możliwość wprowadzenia planu w życie zachęca do systematycznej i konsekwentnej realizacji zamierzeń.
 3. Dokładnie rozpisane plany: prawidłowo zorganizowany spis poszczególnych czynności (harmonogram działań), które musisz wykonać sprawi, że będziesz widziała jasno sprecyzowany kierunek, w którym podążasz, co dodatkowo zmotywuję cię do praktykowania wytrwałości.
 4. Wiedza: świadomość tego, że plany są solidne oparte na rzetelnej wiedzy, obserwacji, analizie i doświadczeniu zachęci cię do wytrwałości i co ważniejsze zredukuje w znacznym stopniu poziom doświadczanych lęków i obaw, jakie w naturalny sposób towarzyszą w przypadku podejmowania nowych działań. Dlatego tak ważne jest, aby nie kierować się w życiu domysłami, gdybaniem i nie wiedzą.
 5. Współpraca: zapraszaj innych do współpracy, wspólna motywacja, zrozumienie i harmonijna praca z innymi sprzyjają wytrwałości.

Klucz do sukcesu

Wiedz, że wytrwałość bierze się z nawyku i z umiejętności koncentrowania myśli na budowaniu planów zmierzających do osiągnięcia celów. Umysł wchłania codzienne doświadczenie związane z systematycznie wykonywanymi czynnościami i myśleniem opartym o nawyk siły woli i pełne skupienie na wykonywanym zadaniu (jednozadaniowość). Zatem wypracowanie tego nawyku (schematu myślenia) przyczyni się do tego, że mówiąc wprost końcowy bilans Twojego życia będzie na plus. Działania niepoparte wytrwałością to tzw. słomiany zapał, który zazwyczaj gaśnie bardzo szybko. Aby go rozpalić i utrzymać w sobie trzeba mieć odpowiednio silną motywację (odpowiedź na pytanie, dlaczego?) do tego, aby realizować to co się uprzednio zaplanowałaś.

Konsekwentne i wytrwałe działanie jest koniecznością, jeśli chcesz być kierowcą swojego życia. Nie ma innej drogi ani innego skrótu czy drogi na przełaj. To prosta droga oparta o Twoją siłę wewnętrzną (pozytywne myśli, emocje, nawyki, przekonania, wartości) oraz siłę zewnętrzną, którą tworzą Twoje kompetencje (solidna wiedza, kluczowe umiejętności, proaktywna postawa) i życiowe doświadczenie. Natomiast wybór zawsze leży do Ciebie, pamiętaj wszystko możesz nic nie musisz! 😊

Jestem ciekawa Twojej opinii na temat wytrwałości, czy też uważasz, że jest jak zaprawa cementowa, która wiąże w całość wszystkie składniki spełnionego życia? Będzie mi miło, jeśli zechcesz się ze mną podzielić Twoim punktem widzenia w tej kwestii.

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Jeśli masz pytania, zostaw je w komentarzu, z przyjemnością na nie odpowiem. Zapraszam Cię również na mój blog, fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji.

Pozdrawiam ciepło, Beata Rybak/ coaching pro&rozwojowy

 

 

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz