KRYZYSOWE ABECADŁO

W pewnych sytuacjach życiowych każdy przeżywa lęk lub strach. Jednak u niektórych osób pojawiające się silne obawy i niepokoje są na tyle uciążliwe i kłopotliwe, że zaczynają przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu i cieszeniu się dniem codziennym. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy w Twoim życiu pojawia się trudna lub zupełnie nowa – co za tym idzie wymagająca od ciebie wysiłku i nieznana sytuacja. Współczesny świat determinuje szereg różnej natury problemów i wyzwań zarówno na płaszczyźnie osobistej jak i zawodowej. Otaczająca rzeczywistość przyczynia się do tego, że w każdym obszarze życia człowieka pojawiają się okoliczności, wydarzenia, które mogą być przyczyną powstania kryzysu psychologicznego (emocjonalnego).

Kryzys emocjonalny zazwyczaj jest wynikiem:

 • nagłych i ciężkich do przewidzenia zdarzeń losowych,
 • doświadczania chronicznego stresu na średnim i wyższym poziomie intensywności,
 • trwającego przez dłuższy czas napięcia w życiu człowieka,
 • pojawienia się trudności w osiąganiu celów i realizacji życiowych planów,
 • przeżycia różnych zdarzeń o charakterze traumatycznym (np. wypadek samochodowy, bankructwo, choroba, śmierć bliskiej osoby, gwałt, przemoc, rozwód, utrata pracy, włamanie),
 • powstania przeszkód w obszarze życia osobistego i zawodowego, które wydają się ludziom nie do pokonania.

 

Wobec powyższego kryzysem nazywamy specyficzną, właściwą dla danego człowieka reakcją na zderzenie się z trudną i/lub nową sytuacją życiową. Przy czym należy pamiętać, że kryzys jest następstwem nie sytuacji samej w sobie, a wyłącznie subiektywnej interpretacji i oceny, jakie nadaje osoba danemu zdarzeniu, którego doświadcza. Dlatego też to, co dla ciebie może być trudnością nie do pokonania, dla kogoś innego wcale być nie musi – co za tym idzie wydarzenie, które może wywołać w Tobie kryzys ma bardzo indywidualny charakter. Wynika to między innymi z tego, że ludzie różnią się między sobą. Każdy z nas jest tak naprawdę niepowtarzalny. Bardzo dużą rolę w tym przypadku odgrywają temperament, cechy osobowości oraz Twoje życiowe doświadczenia. To właśnie od nich w bardzo dużym stopniu jest uzależniona Twoja reakcja na pojawiający się problem, przeszkodę czy wyzwanie.

Ostatecznie decydujące jest to:

 • czy umiesz korzystać ze swoich zasobów, w które wyposażyłaś się w toku dotychczasowego życia? Zaliczamy do nich między innymi: życiową wiedzę (doświadczenia), nabyte umiejętności, odpowiednio proaktywne i pozytywne nastawienie, efektywne i dobre nawyki, wspierające przekonania, trwałe i wartościowe relacje z innymi ludźmi;
 • czy wyuczone i dostępne dla ciebie sposoby radzenia sobie z trudną w Twoim przekonaniu sytuacją są wystarczające i skuteczne?
 • czy jesteś otwarta na szukanie nowych rozwiązań i możliwości poprzez chociażby zdobycie dodatkowych kompetencji
 • czy potrafisz spojrzeć na stojące przed Tobą wyzwanie z dobrej perspektywy z przekonaniem, że sobie poradzisz?
 • czy jesteś skoncentrowana na podejmowaniu działań, nawet tych najmniejszych starając się jednocześnie nadal kierować własnym życiem, a nie biernie czekać na to co przyniesie los?

Dasz radę…

Ogromną rolę odgrywa tu również Twoje nastawienie i postawa – co za tym idzie wiara we własne możliwości, zaufanie do siebie, umiejętności dokonywania odważnych wyborów i podejmowania przemyślanych decyzji opartych na faktach. Pamiętaj, że dowodem na Twoją sprawczość jest przeszłość, która wyraźnie pokazuje, że z niejedną być może nawet trudniejszą i bardziej skomplikowaną sytuacją kiedyś sobie poradziłaś. Doświadczanie kryzysu psychologicznego może być okazją do dokonania zmiany w Twoim życiu, która rozwija i wzbogaca. Badania jednoznacznie pokazują, że trudne sytuacje i wyzwania są bardzo często niczym siła napędowa, która niejako może „zmusić” cię do podjęcia decyzji i działań, na które wcześniej byś się nie zdecydowała. Z tego też powodu dobrze przepracowany kryzys emocjonalny może być obiecującym początkiem, a nie drastycznym końcem. Wszystko zależy od tego, jaką wybierzesz perspektywę postrzegania trudności, z którą przyszło Ci się zmierzyć.

 

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Jeśli masz pytania, napisz do mnie, z przyjemnością na nie odpowiem. Jeśli chcesz ze mną popracować nad właściwym i efektywnym przepracowaniem sytuacji kryzowej, z którą być może się borykasz to również serdecznie zapraszam Cię do kontaktu 😊 Będzię mi także bardzo miło jeśli odwiedzisz mój blog, fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Kolejny wpis już za tydzień! Pozdrawiam ciepło, Beata Rybak

 

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz