„Kryzys” – przeszkoda czy nowa szansa?

Kiedy dopada cię Twój własny „kryzys”, strach może cię albo motywować, albo paraliżować. Uświadamiając sobie, że masz wybór i reagując pozytywnie na lęk, możesz trwale zmienić swoje życie na lepsze. Kryzys, pod którego pojęciem należy rozumieć także wszelką trudność, przeszkodę czy problem napotykany na życiowej drodze ma różne oblicza, barwy i odcienie. Z jednej strony może on stać się dla Ciebie:

 – początkiem zmian, które zapragniesz przeprowadzić w życiu

 – szansą na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności, które pozwolą Ci go opanować,

 – okazją do poznania nowych, fantastycznych ludzi, którzy dadzą Ci wsparcie,

 – powodem, dla którego zdecydujesz się lepiej i dokładniej poznać samego siebie,

 – przyczyną, która spowoduje, że zaczniesz weryfikować swoje wartości, przekonania i nawyki,

 – możliwością, dzięki której postanowisz wytyczyć nowe cele i napisać plany.

 

Jak widzisz kryzys może być czymś pozytywnym, choć sama nazwa ma wydźwięk negatywny i nie kojarzy się z niczym dobrym czy budującym. Natomiast faktem jest, że człowiek najczęściej rusza do przeprowadzenia zmiany w momencie pojawienia się trudności. Sama przyznasz, że jak jest Ci „dobrze” i wygodnie to nie masz ochoty na opuszczenie przestrzeni, w której czujesz się komfortowo. Ma to oczywiście swoje dobre i złe strony. Natomiast z pewnością powoduje, że:

  • przestajesz się rozwijać, bo nie widzisz przyczyny, dla której miałabyś to robić,
  • tracisz czujność i nie dostrzegasz nowych możliwości,
  • stajesz się ślepa na pojawiające się sprzyjające okoliczności,
  • nie dostrzegasz szans i okazji, które mogłyby wnieść Twoje życie na jeszcze wyższy poziom,
  • nie patrzysz obiektywnie na otaczającą Cię rzeczywistość i na zmiany jakie z pewnością w niej zachodzą.

 

Gatunek ludzki jest z natury leniwy. Tacy jesteśmy 😊. Nie ma w tym absolutnie nic złego. Natomiast dobrze jest mieć tego świadomość i nie pozwolić, aby stało się to Twoją wymówką do zaprzestania realizacji własnych marzeń, celów i planów. Nie oznacza to, że nie masz się cieszyć spokojem i stabilizacją, którą osiągasz. Natomiast ważne jest, aby nie tracić poczucia kontroli nad tym, co się dzieje wkoło i co najważniejsze nie stać w miejscu tylko w przemyślany sposób przesuwać granice komfortu, aby sukcesywnie rozwijać się i dawać sobie szanse na poznanie własnych możliwość oraz na nabywanie nowych doświadczeń. Bezcelowe stanie w miejscu, niestety powoduje, że po pewnym czasie zaczynasz się cofać, gdyż świat każdego dnia idzie dalej. To czy skorzystasz z jego wspaniałości zależy tylko od Ciebie😊.

 

Trudności życiowe mogą stać się Twoją siłą napędową, motywacją do podjęcia nowych wyzwań lub przyczyną, która spowoduje, że przestaniesz działać i będziesz czekała, aż ktoś lub coś rozwiąże Twoje problemy. To jak zareagujesz na szeroko pojęty „kryzys” zależy o ciebie. Oczywiście jest wiele sytuacji w życiu, na które nie masz wpływu, które dzieją się poza Twoją kontrolą i nic nie możesz na to poradzić. Natomiast to jak na nie spojrzysz, jak je będziesz postrzegała to już zupełnie inna kwestia. Mogą stać się one dla Ciebie potencjałem do rozwoju lub czarną dziurą, w której otchłań wpadniesz i będziesz bezwiednie dryfowała. Wybór jak zawsze należy do Ciebie. Warto przy tym pamiętać, że w trudnych sytuacjach można i nawet należy poprosić o pomoc. Nie jest to wstydem, lecz odwagą.

 

Wiedz, że Twoje przeżycia i doświadczenia dają Ci bezcenną wiedzę, której nie znajdziesz w żadnej książce, chyba że sama postanowisz ją napisać. Ona pozwali Ci w przyszłości na znalezienie konstruktywnych rozwiązań i poradzenie sobie z potencjalnymi porażkami sprawniej i efektywniej. Dlatego też:

  • nie bój się przeszkód, patrz na nie jak na wyzwania,
  • potraktuj problemy jako nieodłączną część ludzkiego istnienia,
  • nie pozwól, aby obawy i lęki wzięły górę i kierowały Tobą – staw im czoła.

Będzie mi ogromnie miło, jeśli zechcesz w komentarzu podzielić się swoim sposobami radzenia sobie z życiowymi przeszkodami. Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Zapraszam Cię również na mój blog, fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Kolejny wpis już za tydzień!

Pozdrawiam ciepło, Beata Rybak/ coaching pro&rozwojowy

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz