Jednozadaniowość – „Twój umysł nie może być w dwóch miejscach jednocześnie”, Devora Zack

Dziś chciałabym z Tobą poruszyć pewien temat związany z jakby się wydawało bardzo pożądaną umiejętnością. Mam na myśli WIELOZADANIOWOŚĆ. Obecnie bardzo wielu pracowników ubiegających się o pracę wpisuje ją do CV jako swoją kluczową kompetencję, którą może się wykazać w nowej pracy. Natomiast na podstawie mojego doświadczenia i opinii wielu ekspertów HR nie ma czegoś takiego jak wielozadaniowość w pracy czy biznesie. Nawet w domu podczas sprzątania możesz robić kilka rzeczy jednocześnie, ale tylko przy pomocy sprzętów AGD takich jak pralka, szybkowar, zmywarka czy odkurzacz…

Niepotrzebny stres

Natomiast w innym przypadku jest to niemożliwe. Możliwe jest za to abyś mówiąc kolokwialnie rozgrzebała kilka zadań, projektów, raportów i żadnego nie ukończyła na czas. Robiąc wiele rzeczy na raz nie robisz nic. Dodatkowo jakość Twojej pracy spada, bo nie ma takiej możliwości, abyś skupiała się jednocześnie na kilku rzeczach z taką samą uważnością i zaangażowaniem. Poza tym rozpraszając swoją energię szybko się męczysz i co gorsza zniechęcasz, bo nie widzisz namacalnych efektów swojej pracy. W związku z tym Twoja motywacja również spada. Na koniec wychodzisz z pracy z poczuciem straconego czasu i z przeświadczeniem, że jutro masz jeszcze więcej do zrobienia niż dzisiaj. Jak sama widzisz wielozadaniowość może Cię tylko wpędzić w poczucie bezradności i wywołać niepotrzebny stres związany z przekonaniem, że sobie nie radzisz z obowiązkami. Poza tym takie zachowanie w dłużej perspektywie wpłynie negatywnie na Twoją pewność siebie i wiarę we własne możliwości oraz na relacje osobiste czy zawodowe.

 

By temu zapobiec i nie wpaść w tak zwany zaklęty krąg możesz zacząć praktykować JEDNOZADANIOWOŚĆ. Wiem z doświadczenia, że jest to jedyny sposób, aby osiągnąć szeroko pojęty sukces. To nie wielozadaniowość doprowadzi się do celu, który sobie wyznaczyłaś tylko systematycznie wykonywane pojedyncze kroki. Przekonałam się o tym wiele lat temu jako etatowy pracownik, a dziś wiem to również jako przedsiębiorca prowadzący własną firmę. Dlatego też z całego serca rekomenduje Ci takie właśnie działanie.

 

To nie wybór to konieczność

Pamiętaj zatem, że w obecnych czasach jednozdaniowość nie jest luksusem, lecz koniecznością w szczególności biorąc pod uwagę tempo zmian, ilość informacji i wiedzy, które do Ciebie docierają każdego dnia, każdej minuty czy sekundy. Niezliczona liczba bodźców zewnętrznych, rozpraszaczy, pochłaniaczy czasu sprawia, że do jednej z najbardziej pożądanych kompetencji dziś i w przyszłości zalicza się umiejętność należytej koncentracji na jednej rzeczy, którą wykonujesz. To skupienie i uważność są Twoją siłą, która pomoże Ci w realizacji planów. Brain Tracy w jednej ze swoich książek napisał, że najbardziej pożądaną i najbardziej opłacaną kompetencją u pracownika czy przedsiębiorcy jest UMIEJĘTNOŚĆ prawidłowego MYŚLENIA, czyli:

  • kreatywnego, a zarazem racjonalnego i logicznego,
  • opartego na faktach, a nie emocjach,
  • skoncentrowanego na celu i poszczególnych zadaniach do wykonania,
  • skupionego na pojawiających się możliwościach,
  • otwartego na zmiany, konstruktywną krytykę i opinie.

 

Zatem wniosek z dzisiejszego wpisu jest jeden – ZROBISZ WIĘCEJ, ZAJMUJĄC SIĘ JEDNORAZOWO JEDNĄ RZECZĄ, do serdecznie Cię zachęcam 😊. Bardzo jestem ciekawa co TY na ten temat myślisz, jakie są Twoje wnioski. Będzie mi ogromnie miło, jeśli zechcesz się ze mną podzielić w komentarzach.

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Jeśli masz pytania, zostaw je w komentarzu, z przyjemnością na nie odpowiem. Zapraszam Cię również na mój blog, fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Kolejny wpis już za tydzień!

Pozdrawiam ciepło, Beata Rybak/ coaching pro&rozwojowy

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz