Jakie 3 najważniejsze pytania należy sobie zadać, aby zrealizować cele?

Styczeń to czas przepełniony niezwykłe pozytywną energią Nowego Roku, kiedy to z zapałem rozpoczynasz realizację swoich noworocznych postanowień. To miesiąc, w którym pełna wiary i nadziei ruszasz do przodu niczym kierowca formuły pierwszej. Zazwyczaj masz przekonanie, że Twoja przyszłość rysuje się w jasnych barwach. Przepełnia Cię uczucie, że to będzie lepszy od poprzedniego i zupełnie wyjątkowy rok. Moim zdaniem takie nastawienie i postawa są bardzo dobre. Należy je pielęgnować!

Natomiast równie istotne jest to, aby ten stan nie był przelotny, aby Twój zapał nie okazał się słomiany, a postanowienia noworoczne kolejną listą niezrealizowanych celów, pragnień czy marzeń. Dlatego tak ważne jest, abyś przed wyruszeniem w nową podróż, jaką jest niewątpliwie początek Nowego Roku dobrze zastanowiła się nad tym czego tak naprawdę pragniesz w życiu. Warto w ciszy i spokoju przemyśleć kierunek, w którym chcesz podążać biorąc pod uwagę towarzyszące temu uczucia. Jak już niejednokrotnie wspominałam na moim blogu emocje, których doświadczasz myśląc na dany temat, są bardzo dobrą podpowiedzią czy rzeczywiście to jest TO co jest dla Ciebie ważne, do czego tak naprawdę chcesz dążyć, czy to jest ten cel, to marzenie czy pragnienie.

Istotne jest również, aby upewnić się jak dalece to możliwe czy droga, którą zamierzasz podążać przez kolejne miesiące to ta właściwa. Oczywiście nigdy nie będziesz miała 100% procentowej pewności, bo życie jest pełne niespodziewanych zwrotów akcji, zmian i okoliczności.

Natomiast jeśli udzielisz sobie szczerze odpowiedzi na trzy w moim przekonaniu bardzo ważne pytania to prawdopodobieństwo tego, że idziesz we właściwym i dobrym dla Ciebie kierunku jest bardzo wysokie, niemal 100%. Kluczową rolę w procesie udzielania odpowiedzi na pytania, które znajdziesz poniżej odgrywa przekonanie jakie w sobie zbudujesz oraz Twoja wewnętrzna i świadoma zgoda na taki, a nie inny kierunek Twoich działań.

Trzy kluczowe pytania

Zatem jakie to są pytania? Pierwsze pytanie dotyczy Twojego CELU i jest bezpośrednio związane z Twoimi życiowymi wartościami, które są jak drogowskazy wyznaczające kurs tego co pragniesz w życiu robić. Krótko mówiąc, należy sobie odpowiedzieć na pytanie CO?

 • Co pragnę osiągnąć?
 • Co chcę w życiu robić?
 • Co jest moim celem?
 • Co daje mi radość, gdy to wykonuje?
 • Co jest moim najskrytszym pragnieniem czy największym marzeniem?
 • Co sprawia, że gdy myślę o tym to się uśmiecham sama do siebie?
 • Co powoduje, że nie mogę doczekać się kolejnego dnia, kładąc się wieczorem?
 • Co przemawia za tym, że to jest mój cel?
 • Co czuję, gdy o tym myślę?

Drugie pytanie jest tożsame z Twoją wewnętrzną motywacją i brzmi DLACZEGO?

 • Dlaczego chcę podążać tą drogą?
 • Dlaczego pragnę to osiągnąć?
 • Dlaczego jestem przekonana, że to właśnie ten cel, ten kierunek, ta droga?
 • Dlaczego samo myślenie o realizacji tego planu daje mi radość i satysfakcję?
 • Dlaczego wierzę, że mogę to zrobić?
 • Dlaczego to mnie kręci?
 • Dlaczego ta droga wydaje mi się fascynująca?
 • Dlaczego to jest dla mnie interesujące i ekscytujące?

Świadome udzielenie odpowiedzi na to pytanie pozwoli Ci zidentyfikować przyczynę, dla której chcesz robić właśnie TO, a nie co innego. Pokaże jednoznacznie co jest Twoją siłą napędową, która pomoże Ci w sposób rzetelny, systematyczny i konsekwentny przeprowadzić działania zmierzające do osiągnięcia punktu, w którym chcesz być, by cieszyć się spełnionym oraz satysfakcjonującym życiem. Natomiast należy pamiętać, że czym silniejsze i prawdziwsze jest Twoje DLACZEGO tym motywacja jest większa, a co za tym idzie prawdopodobieństwo realizacji założonych planów wzrasta bardzo wysoko.

Trzecie i ostatnie pytanie JAK? ma związek z wprowadzeniem konkretnych działań, a dokładniej rzecz ujmując realizacji opracowanego przez Ciebie planu:

 • Jak chcę zrealizować mój cel?
 • Jak przygotować się, aby osiągnąć pożądane rezultaty?
 • Jak skutecznie przejść przez poszczególne etapy realizacji planu?
 • Jak inni ludzie mogą mi w tym pomóc?
 • Jak poszerzyć swoją wiedzę, by wykonać z sukcesem cel główny?

Jak sama widzisz jest to również pytanie o Twoje kompetencje (wiedzę, umiejętności, postawę) oraz doświadczenie. Tu należy przeanalizować co już masz, a czego jeszcze powinnaś się nauczyć, by osiągnąć zamierzony rezultat. Na tym etapie trzeba także przyjrzeć się swoim przekonaniom i nawykom, które mogą Ci dodawać skrzydeł, ale także niepotrzebnie ograniczać lub blokować.

Udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania nie jest proste, jest wręcz trudne! Natomiast jeśli chcesz odpowiedzialnie kierować własnym życiem i cieszyć tym wszystkim, co może Ci dać to zmierzenie się z tymi pytaniami jest koniecznością. Jeśli nie wiesz co jest dla Ciebie w życiu ważne i dlaczego, to nie znajdziesz również sposobu, aby to zrealizować. Wybór jak zawsze należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że wybór daje Ci wolność, z której możesz skorzystać lub nie! 😊 To o czym warto wiedzieć to również to, że odpowiedzi na powyższe pytania należy co jakiś czas sprawdzać i weryfikować czy nadal są dla Ciebie aktualne, gdyż jak wiesz świat wokół Ciebie się zmienia i Ty zmieniasz również, chociażby poprzez nabywanie nowych życiowych doświadczeń.

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Jeśli masz pytania, zostaw je w komentarzu, z przyjemnością na nie odpowiem. Zapraszam Cię również na mój blog, fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Kolejny wpis już za tydzień!

Pozdrawiam ciepło,

Beata Rybak/ coaching pro&rozwojowy

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz