Emocje można rozładować poprzez wiedzę na ich temat!

Każdego dnia doświadczmy wielu emocji na różnym poziomie ekspresji. Wyraża je twarz poprzez mimikę (uśmiech, grymas), wyraża je ciało poprze gesty, reakcje, ton głosu czy zachowanie.

Zauważ swoje emocje

Emocje przejawiają się przede wszystkim w postaci impulsów, źródłem zaś wszystkim impulsów jest uczucie, które musi wyrazić się w działaniu. Każdy z nas otrzymuje w dziedzictwie genetycznym pewien zespół cech emocjonalnych, które określają nasz temperament. Warto przy tym zaznaczyć, że dzieciństwo i dojrzewanie są okresami krytycznymi dla tworzenia zasadniczych nawyków emocjonalnych, które kierują naszym życiem i determinują to, jaką jego jakością się cieszymy w dorosłości. Dlatego tak ważna jest w tym przypadku uważne obserwowanie naszych reakcji na uczucia, których doznajemy w wyniku doświadczania różnych sytuacji życiowych. Istotne jest zauważenie czy nasza interpretacja i odczucia są dla nas wspierające, czy ograniczające. Na emocje jako takie nie mamy wpływu, natomiast na ich odbiór jak najbardziej. Wszystko zależy od tego, z jakiej perspektywy spojrzymy na to co odczuwamy i doświadczamy. W naszych rękach jest odpowiedzialność za reakcję oraz za to czy pozwolimy się rozkręcić spirali negatywnych uczuć, czy w porę ją zahamujemy, by nie burzyć naszego spokoju i nie pozwolić, aby stres zawładnął naszym życiem. Zatem termin emocja odnosi się do uczucia i związanych z nim myśli, stanów psychicznych i biologicznych oraz zakresu skłonności do działania.

Wyróżniamy tzw. emocje osiowe, które są rozpoznawalne we wszystkich kulturach na świecie.

Należą do nich: strach, złość, smutek, zadowolenie.

Świat emocji jest bardzo bogaty. Każdego dnia możemy doświadczać szerokiego wachlarza uczuć nawet nie do końca zadając sobie sprawę, ponieważ dzieje się to na poziomie naszej podświadomości. Warto zatem poznać „rodziny” emocji podstawowych, by umieć zdefiniować to co czujemy pamiętając jak kluczową rolę odgrywają – co za tym idzie jak ogromny wpływ mają to czy cieszymy się spełnionym i szczęśliwym życiem, czy wręcz odwrotnie.

Wyodrębniamy 8 podstawowych rodzin, na których czele stoją: złość, smutek, strach, zadowolenie, miłość, zdziwienie, wstręt, wstyd.

ZŁOŚĆ: furia, uraza, gniew, irytacja, oburzenie, niechęć obraźliwość, wrogość i będąca jej szczytem patologicznym nienawiść oraz szał.

SMUTEK: żal, przykrość, boleść, melancholia, użalanie się nad sobą, zniechęcenie, przygnębienie oraz głęboka depresja, która jest ostatecznym stanem, w jaki możemy popaść.

STRACH: niepokój, obawa, nerwowość, zatroskanie, konsternacja, zaniepokojenie, onieśmielenie, strachliwość, zamartwianie się, bojaźń, troskliwość, popłoch, panika, przerażenie, w postaci krańcowej, fobie i ataki lękowe.

ZADOWOLENIE: szczęście, przyjemność, ulga, błogość, rozkosz, radość, uciecha, duma, przyjemność zmysłowa, miły dreszczyk, uniesienie, zaspokojenie, satysfakcja, euforia, zaspokojenie kaprysu, ekstaza oraz na samym końcu skali – mania.

MIŁOŚĆ: akceptacja, życzliwość, ufność, uprzejmość, poczucie bliskości, oddanie, uwielbienie, zaślepienie.

ZDZIWIENIE: wstrząs, zaskoczenie, oszołomienie, osłupienie, zdumienie.

WSTRĘT: pogarda, lekceważenie, nieprzychylność, obrzydzenie, odraza, niesmak, awersja

WSTYD: poczucie winy, zażenowanie, zakłopotanie, wyrzuty sumienia, upokorzenie, żal z powodu tego co się zrobiło, hańba i skrucha.

CIEKAWOSTKA! Bardzo interesującą emocją jest zazdrość, która jest wprawdzie odmianą złości, ale zawiera też sporą domieszkę smutku i strachu.

Lista ta nie jest z pewnością wyczerpującym wykazem różnych kategorii emocji, bo prawda jest taka, że ani powyższy, ani żaden inny podział emocji nie jest doskonały. Wynika to z tego, że stany emocjonalne przenikają się wzajemnie i na przykład uczucie żalu może być powiązane zarówno z miłością, jak i ze smutkiem. Pamiętajmy, że każda emocja, o ile zostanie dobrze odczytana, jest dla nas cenna, ponieważ może być ważną wskazówką i podpowiedzią w procesie dokonywania wyboru i podejmowania decyzji. W obecnym świecie wiedza na temat emocji jest bardzo rozległa i wąska zarazem. Przeprowadzane badania nad działaniem mózgu i jego roli w powstawaniu emocji trwają i zapewne trwać będą, bo cały czas jest to dla nas w bardzo dużym stopniu cudownie zaskakujący świat.

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Jeśli masz pytania, napisz do mnie, z przyjemnością na nie odpowiem. Jeśli chcesz ze mną popracować nad budowaniem Twojej wewnętrznej siły to również zapraszam do kontaktu.😊 Zapraszam Cię także na mój blog, fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Kolejny wpis już za tydzień!

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz