Droga do samostanowienia

Podążaj we właściwym kierunku…

Droga do samostanowienia to nic innego jak odpowiedzialne przejęcie kontroli nad własnym życiem, czyli nad myślami, emocjami, reakcjami i działaniami. Inaczej rzecz ujmując to wzięcie kierownicy we własne ręce i podążanie w kierunku celu, który jest dla Ciebie najważniejszy, który jest Twoją siłą napędową, sprawiającą, że myślisz, czujesz i robisz wszystko to, co Cię do niego przybliża i sprawia, że w Twoim życiu osobistym czy zawodowym gości poczucie własnej sprawczości. Pamiętaj, że jeśli w sposób przemyślany i precyzyjny określisz oraz zapiszesz swoje życiowe cele, a także sporządzisz plan, to każdego dnia budząc się rano będziesz jasno i wyraźnie wiedział, w którą stronę podążasz, a tym samym odkryjesz klucz do spełnionego życia. Bardzo ważna, jak nie najważniejsza jest również Twoja postawa, czyli nastawienie do siebie, ludzi i pracy, jaką musisz wykonać, aby dojechać tam, gdzie pragniesz.

Myśli & Emocje

Myśli i emocje to dwie potężne siły, które bezpośrednio wpływają na Twoją postawę i decydują o jakości Twoich działań, co z kolei przekłada się na wyniki, jakie osiągasz. Dbaj zatem o swój umysł, nie dopuszczaj do niego negatywnych myśli, opinii, które są przyczyną wszystkich Twoich blokujących Cię uczuć takich jak uczucie: strachu, lęku, złości, gniewu, zazdrości, obwiniania, użalania się nad sobą, chciwości, beznadziejności i bezradności. Każde negatywne uczucie, któremu pozwalasz zawładnąć swoim nastawieniem i postawą wobec otaczającej Cię rzeczywistości ma autodestrukcyjny wpływ na Ciebie i Twoją codzienność oraz na bliskich Ci ludzi, z którym żyjesz. Wiedz, że to tylko od Ciebie zależy, jak zareagujesz na emocje, których doświadczasz bez względu na to, czy są one pozytywne, czy negatywne. Wybór zawsze należy do Ciebie.

Cel, a droga…

Należy podkreślić, że to proces pokonywania kolejnych etapów Twojej drogi jest najbardziej wartościowy, ekscytujący i interesujący podczas tej niezwykłej podróży. To właśnie wtedy rozwijasz się najbardziej i najszybciej, gdyż nabywane doświadczenia pokazują Ci, KIM JESTEŚ,  co jest dla Ciebie najważniejsze, jakie są tak naprawdę Twoje wartości i przekonania oraz co powinieneś zostawić, a co zmienić, bo już Ci po prostu nie służy. Inną ważną rzeczą, którą zapewne odkryjesz podczas swojej wędrówki będzie Twój indywidualny sposób radzenia sobie z porażkami i tzw. przeciwnościami losu, które są nieodłączną częścią życia czy nam się to podoba, czy nie. Odkrycie to spowoduje, że poczujesz się silniejszy i pewniejszy w podejmowaniu kolejnych wyzwań w myśl zasady “co nas nie zabije to nas wzmocni „. Poza tym nie trudno zauważyć, jak może to być dla Ciebie cenny czas, jeśli tylko w sposób świadomy chcesz go właściwie spożytkować nie pozwalając na to, aby urodziło się w Tobie poczucie jego bezsensownego i bezcelowego upływu. Warto mieć również na uwadze to, że w czasie realizacji swojego planu zdobywasz nową wiedzę, nabywasz kolejne kompetencje, często też poznajesz bardzo wartościowych i otwartych ludzi, którzy patrzą w tę stronę co Ty oraz uczysz się odważnie podejmować decyzje i dokonywać właściwych wyborów, bez których nie ma możliwości poruszania się do przodu. Sam przyznasz, że może to być bardzo ciekawa przygoda pełna niespodziewanych zwrotów akcji, gdyż jak już niejednokrotnie wspominałam zmiana jest nieodłączną składową naszego życia. Z tego też powodu życie nie może być nudne, ciężkie czy skomplikowane. Często my sami sobie je utrudniamy poprzez nasze ograniczające myśli pełne strachu, negatywne nastawienie i niesprzyjające nam nawyki czy przekonania. A przecież wystarczy zmienić postrzeganie siebie, otworzyć się na zmianę, zaufać sobie, uwierzyć we własne możliwości i z odwagą ruszyć do działania, a perspektywa otaczającej nas rzeczywistości ukarze się w jasnych kolorach, co pozwoli na cieszenie się każdą chwilą, każdym mniejszym bądź większym osiągnięciem przybliżającym nas do celu.

Nagroda…

Zmiana jest procesem, w wyniku którego osiągamy nasze podrzędne i nadrzędne cele będące w tym przypadku nagrodą za nasz trud, wysiłek, determinację i konsekwencję. Jednak to, co w tym wszystkim jest najważniejsze to fakt podążania własną, a nie cudzą drogą, to cieszenie się własnymi sukcesami, a nie praca na sukces innych, to otaczanie się ludźmi, którzy nam sprzyjają, a nie negują wszystko co robimy i wreszcie to cieszenie się życiem, jakiego pragniemy dla siebie. Pewnie już niejednokrotnie słyszałeś, że możesz dać komuś szczęście będąc sam szczęśliwy? Czy Twoim zdaniem to nie są wystarczające powody, aby dążyć do zajęcia fotela kierowcy, a nie pasażera, do wyposażenia się we własną mapę i ruszenia w drogę, która poza pracą będzie przede wszystkim prowadziła Cię przez życie dając Ci szeroko rozumiane szczęście i wolność? Bardzo jestem ciekawa co myślisz na ten temat, dlatego też zapraszam Cię do komentowania i podzielenia się swoją opinią. Jeśli chcesz możesz też napisać jakie są Twoje powody wzięcia kierownicy i poprowadzenia swojego samochodu zwanym życiem 😊. Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę/ Beata Rybak – coaching pro&rozwojowy 😊

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz