Doświadczenie jako sposób pokonania naszych obaw i lęków.

Wartość płynąca z doświadczeń

Doświadczenie czy jego brak, co jest dla ciebie lepsze i korzystniejsze? Czasami doświadczenie może być Twoim atutem, czasami utrudnieniem. Z jednej strony może cię wspierać w pokonywaniu trudności i problemów, z drugiej zaś przeszkadzać w otwarciu się na to co nowe i nieznane. Wszystko zależy, jak podejdziesz do tej bezcennej i praktycznej wiedzy, którą dostaniesz od życia. Nie ma w tym przypadku znaczenia czy przerobione lekcje będą miały dla ciebie pozytywne czy negatywne konsekwencje. Kluczem będą tu Twoje wnioski, które wyciągniesz i postanowisz wprowadzić do swojego życia by podążało wybraną przez ciebie drogą. Warto przy tym zaznaczyć, że wiele badań i historii ludzkich pokazuje, że to właśnie te trudne przeżycia zazwyczaj okazują się cenniejsze, gdyż dobrze przepracowane wzmacniają Twoją siłę wewnętrzną. Niejednokrotnie są również motorem napędowym do działania i motywacją do podjęcia istotnych zmian w życiu.

Działanie…

Wystawiając się na nowe doświadczenia podejmujesz ryzyko i nawet jeśli jest ono gruntownie przemyślane to dalej jest ryzykiem.

  • Czy zatem warto narażać się i wychodzić z przestrzeni, w której czujesz się bezpiecznie i komfortowo?
  • Czy Twoim zdaniem odważny jest ten, kto opuszcza znane mu środowisko, by wyruszyć z ciekawością w podróż z tak naprawdę nieznanym zakończeniem?

W moim osobistym przekonaniu tak, gdyż tylko dzięki temu możesz stale rozwijać swój potencjał w każdej sferze życia i co istotniejsze zdecydowanie redukować ogarniający cię strach przed nieznanym. Nigdy się nie dowiesz, co to znaczy uwolnić się od lęków, jeśli nie stawisz im czoła. Możesz to zrobić wyłącznie, jeśli podejmiesz działania mając jednocześnie świadomość, że nauka – co za tym idzie zdobywanie doświadczeń nie jest zawsze drogą usłaną płatkami róż. Występują tam często kolce tak bardzo charakterystyczne dla tego jakże pięknego kwiatu.

Opór

Najważniejsze to przełamać się, spróbować, eksperymentować i eksplorować to co nie znane, by Twój bagaż doświadczeń z każdym dniem stanowił dla ciebie bazę wiedzy, do której możesz zawsze sięgnąć, gdy będzie tego wymagała zaistniała sytuacja zarówna ta dobra czy trudna lub gdy ogarną Cię lęki i obawy przed podjęciem nowych wyzwań. Niechęć do nabywania nowych kompetencji (wiedzy i umiejętności) uczyni cię słabą i utwierdza w pozycji ofiary (zapraszam do przeczytania wpisu Jak skutecznie wyjść z roli ofiary?). Pamiętaj najpierw myślisz, potem czujesz, następnie działasz i dopiero na końcu wiesz. To jedyny sposób na pokonanie lęku, który uniemożliwia Ci działanie. Nie ma innej drogi! Nie ma skuteczniejszego schematu! Wprowadzony i systematycznie praktykowany jest w stanie stopniowo zmniejszać strach, który może cię s paraliżować, kiedy zapragniesz „wypłynąć na nieznane Ci dotąd wody”.

Wzajemne powiązanie

Zatem czy zbieranie doświadczeń jednakowo tych osobistych, czy zawodowych jest ważne? Biorąc pod uwagę moje osobiste przeżycia w obu tych obszarach z pełną odpowiedzialnością twierdzę, że tak. Jednak ważne jest, by pamiętać o jednej bardzo istotnej kwestii. Twoje doświadczenia są bezpośrednio powiązane z przekonaniami i życiowymi wartościami, którymi się kierujesz dokonując wyborów czy podejmując decyzje. Jeśli są one dla ciebie wspierające, to w takim samym stopniu będziesz korzystała z wiedzy, która nabywasz w toku całego swojego życia. W przeciwnym razie ograniczenia, które są w Tobie nie pozwolą Ci efektywnie korzystać z nagromadzonego bogactwa jaką jest niewątpliwie życiowa nauka, z której możesz czerpać siłę, jeśli się tylko na to otworzysz.

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Jeśli masz pytania, zostaw je w komentarzu, z przyjemnością na nie odpowiem. Zapraszam Cię również na mój blog, fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Kolejny wpis już za tydzień!

ZAPROSZENIE

Chciałabym Cię również serdecznie zaprosić na moje najnowsze warsztaty Bez zmian nie byłoby Motyli, dzięki którym między innymi:

  • dowiesz się jak zwiększyć pewność siebie,
  • odkryjesz życiowe wartości, co pomoże Ci w świadomy sposób podejmować decyzje,
  • nauczysz się wdrażać z sukcesem arcyważne nawyki,
  • zrozumiesz czym są kompetencje i jak można je systematycznie budować,
  • nauczysz się wytyczyć życiowe cele i priorytety,
  • poznasz dobrą stronę i siłę osobistych przekonań.

Więcej szczegółów znajdziesz pod linkiem: warsztaty

Pozdrawiam ciepło i do zobaczenia 😊

Beata Rybak/ coaching pro&rozwojowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz