Czym jest Twoja wewnętrzna siła?

Pojęcie wewnętrznej siły może wydawać Ci się czymś abstrakcyjnym, chociażby dlatego, że nie jest ona widoczna dla ludzkiego oka, nie można jej również dotknąć rękoma – co za tym idzie nie ma namacalnych dowodów świadczących o tym, że ona istnieje. A jednak od wieków wielu ludzi poświęciło i poświęca jej często całe swoje ziemskie życie. Pragną oni odkryć i dotrzeć do jak najgłębszych zakamarków wiedzy, która umożliwi im poznanie tej niezwykłej mocy, jaką jest obdarzony każdy z nas od momentu przyjścia na świat. Na siłę wewnętrzną składa się, kilka innych sił, które odkryte i sukcesywnie rozwijane stanowią podstawę dla Twojego szczęśliwego, produktywnego i pełnego miłości oraz wiary w siebie i własne możliwości życia.

Mózg

Siły wewnętrzne potrzebne do dobrego samopoczucia, radzenia sobie z wyzwaniami i osiągania wysokich rezultatów wbudowane są w strukturę mózgu. Tak jak już wielokrotnie mówiłam podczas czwartkowych spotkań na moim fanpage mózg to najważniejszy organ twojego ciała. Wszystko, czego doświadczasz, wszystko, co się w nim dzieje ma kluczowy wpływ na to, o czym myślisz, jak się czujesz, co mówisz i co robisz. Warto przy tym zaznaczyć, że najważniejsze z tego jest to, co faktyczne robisz w otaczającym Cię świecie, ponieważ Twoje zachowania i podjęte działania są niczym innym jak lustrem tego co myślisz i odczuwasz.

Twój plecak

Wewnętrzne siły to zasoby znajdujące się w Twoim plecaku, który niesiesz ze sobą przemierzając drogę własnego życia, niejednokrotnie pełną nieoczekiwanych zakrętów i wybojów. Przeprowadzone badania zachowań i reakcji ludzi pokazują wyraźnie, że to właśnie te zakręty (niespodziewane zdarzenia, trudne sytuacje, problemy i wyzwania) przyczyniają się do tego, że zaczynasz odkrywać w sobie dotąd nieznane Ci pokłady Twojej wewnętrznej siły. Moment zatrzymania się z powodu pojawienia się niespodziewanej przeszkody może sprawić i zazwyczaj tak właśnie się dzieje, że:

  • zaczynasz otwierać się na siebie, na to czego tak naprawdę w głębi serca pragniesz,
  • obserwujesz siebie z uwagą i dostrzegasz rzeczy, które w codziennej bieganinie były dla nas niezauważalne,
  • weryfikujesz swoje dotychczasowe osiągnięcia i sprawdzasz, czy kierunek, który obrałaś/eś to ten właściwy i zgodny z Twoimi oczekiwaniami.

Dlatego tak kluczowe jest, aby dawać sobie przyzwolenie na zrobienie STOP w sposób świadomy, a nie tylko wtedy, kiedy wymusi to na Tobie sytuacja, wydarzenie losowe lub stan emocjonalny. Nie trzeba nikogo przekonywać, że przemyślane, odpowiedzialne, ale i odważne kierowanie własnym życiem to recepta na cieszenie się jakością dnia codziennego, jakiej pragniesz.

Źródło wewnętrznej siły…

Głównym źródłem tej siły jest zatem wiedza o samym sobie, świadomość własnych możliwości, wiara w siebie i systematyczne rozwijanie drzemiącego w Tobie nieograniczonego potencjału. Co zatem obejmują Twoje wewnętrzne siły? Przede wszystkim dobry nastrój, zdrowy rozsądek, wewnętrzny spokój, prawość i determinację oraz empatyczne i otwarte serce. Ale także miłość, której możesz doświadczać w wielu różnych postaciach (jako dziecko, jako kobieta czy mężczyzna, jako rodzić, jako syn czy córka, jako babcia czy dziadek, jako przyjaciółka czy przyjaciel, jako właściciel psa, kota itd.) i którą możesz także dawać na wiele różnych sposobów. Przy czym warto uświadomić sobie i zawsze pamiętać, że ofiarować miłość możesz wtedy, jeśli pokochasz i zaakceptujesz siebie w pełni. Nie możesz obdarować kogoś czymś czego nie masz! Badacze wyróżniają też inne siły takie jak: bezpieczna więź, inteligencja emocjonalna, wyuczony optymizm, reakcja relaksacyjna, poczucie własnej wartości, tolerancja stresu, autoregulacja, pozytywne uczucia (spokój, zadowolenie, wdzięczność i troska), ale i umiejętność właściwego postrzegania rzeczywistości.

Faktem jest…

To na co warto zwrócić uwagę to fakt, że w przeciwieństwie do ulotnych stanów umysłu, wewnętrzne siły to cechy i trwałe źródło spełnionego i dobrego życia, mądrych i skutecznych działań oraz pomocy dla innych. Zatem należy i warto odkrywać, budować i umacniać swoją wewnętrzną siłę, a tym samym dawać sobie możliwość i szanse każdego poranka by Twój dzień minął tak jak tego chcesz, oczekujesz i pragniesz.

 

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Jeśli masz pytania, napisz do mnie, z przyjemnością na nie odpowiem. Jeśli chcesz ze mną popracować nad budowaniem Twojej wewnętrznej siły to również napisz do mnie 😊 Zapraszam Cię także na mój blog, fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Kolejny wpis już za tydzień!

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz