Czy możesz wybrać samopoczucie?

Samopoczucie to nic innego jak stan psychiczny, który odczuwasz każdego dnia budząc się rano. Niektórzy warunkują ten stan wstaniem z łóżka lewą lub prawą nogą, inni pogodą, humorem szefa, korkiem ulicznym lub tłokiem w autobusie, kiedy podążają do pracy oraz wieloma, wieloma różnymi rzeczami i zjawiskami, z jakimi mierzą się na co dzień. Czy to nie jest absurdalne?

Odpowiedzialność…

Natomiast prawda jest taka, że jedyną osobą, która jest odpowiedzialna za Twoje samopoczucie jesteś Ty sama. To od Ciebie zależy, jak patrzysz na świat wstając rano, jak odbierasz otaczającą cię rzeczywistość i wszystkie zewnętrzne bodźce, zdarzenia i okoliczności. W Twojej kwestii leży też interpretacja zachowań ludzi, którzy cię otaczają. Możesz ich postrzegać pozytywnie i nie zakładać z góry, że mają złe intencje w stosunku do Ciebie lub przewidywać wszystko, co najgorsze i bezpodstawnie oceniać. Wybór należy do Ciebie!

Nastawienie …

Kluczem do Twojego samopoczucia jest nastawienie, jakie zazwyczaj przejawiasz przede wszystkim w stosunku do siebie. To czy się lubisz, akceptujesz, doceniasz, wierzysz w swoje możliwości i ufasz sobie oraz wyborom, jakich dokonujesz każdego dnia ma ogromne znaczenie i wpływa na jakość Twojego życia. Również podejście do ludzi, którymi się otaczasz ma przełożenie na to jak się czujesz spędzając z nim swój bezcenny czas. Warto tu podkreślić, że czas jest zasobem nieodnawialnym. Zatem w Twoim własnym interesie ważne jest by wykorzystywać go tak byś w większości odczuwała radość i spełnienie, a nie smutek i rozczarowanie.

Co dajesz to wraca

Jak zapewne wiesz kij ma dwa końce, a medal dwie strony – co za tym idzie:

 • to jak jesteś postrzegana,
 • to jak odnosisz się do ludzi,
 • czy ich słuchasz, kiedy mówią,
 • czy starasz się zrozumieć, zamiast oceniać,
 • czy obdarzasz uwagą, kiedy tego potrzebują ma ogromny wpływ na jakość relacji, które budujesz w swoim życiu.

Nie jest żadnym odkryciem fakt, że my ludzie wpływamy wzajemnie na siebie i na samopoczucie jakiego doświadczamy będąc z kimś w związku czy to partnerskim, koleżeńskim, przyjacielskim czy biznesowym. Dlatego tak ważne jest środowisko, w jakim przebywamy każdego dnia, dlatego tak istotne jest, by otaczać się ludźmi, którzy nam kibicują i wspierają, a nie demotywują swoim ciągłym osądzaniem, zrzędzeniem i narzekaniem.

Otoczenie…

Dawno temu przekonałam się na własnej skórze, że nie należy otaczać się osobami, które permanentnie zajmują się czarnowidztwem oraz nie potrafią skupić się na tym co w ich życiu jest dobre i wartościowe tylko bez opamiętania eskalują to co złe. Wiadome jest, że każdy z nas doświadcza trudności, które przekładają się na samopoczucie, często też na dolegliwości fizyczne (bóle głowy, bóle brzucha wywołane sytuacją stresową), natomiast koncentrowanie się na problemach, a nie na rozwiązaniach nic nie wnosi tylko ciągnie w jeszcze większy przysłowiowy dołek.

Jak szybko poprawić sobie samopoczucie?

Słabe samopoczucie zdarza się od czasu do czasu każdemu. Jego powody bywają różne. Każdy z nas może odkryć własne sposoby radzenia sobie z „kiepskim humorem” Do moich ulubionych należy między innymi:

 • pójście na długi spacer,
 • przeczytanie dobrej książki,
 • słuchanie ulubionej muzyki,
 • wycieczka rowerowa,
 • spotkanie z przyjaciółką,
 • gotowanie,
 • pójście na morze, jeśli to możliwe.

A jakie są Twoje metody? Będzie mi ogromnie miło, jeśli zechcesz w komentarzu się ze mną podzielić. Najważniejsze w tym wszystkim jest to abyś skupiła swoją uwagę na tym co Ci sprawia przyjemność i daje radość!

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Jeśli masz pytania, zostaw je w komentarzu, z przyjemnością na nie odpowiem. Zapraszam Cię również na mój blog, fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Kolejny wpis już za tydzień!

 

 

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz