Czy jesteś kierowcą czy pasażerem w swoim życiu? Sprawdź!

 

  • Każdy z nas, ja czy Ty jako istota społeczna, odczuwa potrzebę bycia cenionym i zauważanym. U jednych ta potrzeba jest większa, u drugich mniejsza. Niemniej jednak zależy nam w jakimś stopniu na tym, aby nas dostrzegano, lubiano, doceniano, wysłuchiwano i akceptowano.
  • Każdy z nas ja czy Ty pragnie, aby ludzie z najbliższego otoczenia, którzy są wokół nas dawali nam swoją uwagę i czas, dzielili z nami radości i smutki, okazywali wsparcie, kiedy doświadczamy porażek i kibicowali, gdy rozwijamy się realizując własne pragnienia.
  • Każdy z nas, ja czy Ty chce sam kierować własnym życiem, samodzielnie dokonywać wyborów i podejmować odpowiedzialne decyzje. Sama dokładnie pamiętam czas, w którym jako młoda dziewczyna z niecierpliwością, ale i wiarą w siebie oczekiwałam na moment, kiedy wejdę w dorosłość z przytupem i wreszcie będę mogła sama o sobie stanowić.

Pytania…

 – Co zatem dzieje się takiego, że zapominamy o tym wszystkim, kiedy dostajemy upragnioną dorosłość i wydawałoby się niezależność?

 – Co sprawia, że z taką łatwością potrafimy rezygnować z naszych planów, pasji czy marzeń?

 – Dlaczego nasze młodzieńcze cele schodzą na plan dalszy w zderzeniu z życiem dorosłym, niektórzy mówią z RZECZYWISTOŚĆIĄ?

 – Z jakiego powodu oddajemy kierownicę naszego życia komuś innemu, godząc się tym samym na role pasażera czy biernego obserwatora?

Odpowiedzi…

Odpowiedzi na te pytania zawarte są w historiach wielu ludzi, którzy z sobie znanych i nieznanych powodów zrezygnowali z tego co dla nich było kiedyś ważne. Przyczyn i wymówek jest tak dużo jak tych którzy z nich korzystają. Moim rolą nie jest ich ocena, bo w moim przekonaniu, które towarzyszy mi od wielu lat, każdy ma prawo do dokonywania własnych wyborów. Natomiast wierzę równie głęboko w to, że mamy wrodzoną zdolność do kierowania własnym życiem i niezbywalne prawo do cieszenia się szeroko pojętą wolnością oraz posiadamy umiejętność wypracowania dla siebie własnego szczęścia i spełnienia. Z tego też powodu pomagam moim klientkom w budowaniu ich wewnętrznej siły, gdyż moje doświadczenie osobiste i zawodowe nauczyło mnie, że to jest ten pierwszy najważniejszy krok, który trzeba wykonać by być kierowcą, a nie pasażerem własnego życia!

Zatem zapraszam Cię do wykonania poniższego, moim zdaniem bardzo wartościowego ćwiczenia 😊

 

ĆWICZENIE – Sprawdź…

Poniżej znajdziesz zestaw pytań, który pozwoli Ci na odpowiedzenie sobie na ważne pytanie zawarte w temacie tego wpisu. Rekomenduje zrobić to ćwiczenie pisemnie. Najważniejsza jest tu szczerość z samą sobą. Tylko wtedy otrzymasz jasny i wiarygodny obraz sytuacji, w której się znajdujesz. Pozwoli Ci to dokonać oceny i zdecydować, czy rola, którą teraz pełnisz jest rolą, której dla siebie pragniesz!

– Czy znasz swoje wartości?

– Czy masz wytyczone swoje cele (cel główny, cele podrzędne) ?

– Czy opracowałaś plan ich realizacji?

– Po czym poznasz, że Twoje cele zostały zrealizowane?

– Czy wiesz, jak chciałabyś, aby wyglądało Twoje życie za 3 lata? Czy potrafisz je opisać?

– Czy jesteś osobą proaktywną*, czy reaktywną**?

– Czy masz wyznaczone granice ingerencji innych ludzi w Twoje życie?

– Czy dokonywane wybory i podejmowane decyzje zbliżają Cię do realizacji Twoich celów?

– Czy działania, które realizujesz, każdego dnia przybliżają Cię do realizacji Twojego celu głównego?

* Osoba proaktywna to taka, która zna własne wartości, ma kontrolę nad swoim życiem, wierzy we własne możliwości, ma cel i wie co musi zrobić, jaką wiedzę zdobyć, jaką pracę wykonać, co poświęcić — by go zrealizować. To także osoba, która przejmuje inicjatywę, ufa sobie, z determinacją i konsekwencją realizuję własne plany i marzenia. Żyje własnym życiem dbając o swoje dobro i własne potrzeby co pozwala jej osiągać w życiu sukcesy, a tym samym ma co dawać i czym się dzielić z innymi ludźmi (rodziną, bliskimi, potrzebującymi pomocy).

** Osoba reaktywna to osoba ukierunkowana na bierne reagowanie na to co przyniesie jej kolejny dzień. Zazwyczaj nie ma własnych celów i planów – co za tym idzie realizuje plany i cele innych ludzi. Często szuka wymówek i usprawiedliwień dla swojego braku podejmowania działań. Nie wierzy w siebie wystarczająco, dlatego też woli, aby to ktoś inny za nią dokonał wyboru i decydował. Rzadko opuszcza strefę komfortu, woli znane od nieznanego, nawet jeśli nie do końca jej to odpowiada.

POWODZENIA 😊

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Jeśli masz pytania, napisz do mnie, z przyjemnością na nie odpowiem. Jeśli chcesz ze mną popracować nad budowaniem Twojej wewnętrznej siły to również napisz do mnie 😊 Zapraszam Cię także na mój blog, fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Kolejny wpis już za tydzień!

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz