Co powinno się znajdować w naszym „plecaku”, kiedy zaczynamy samodzielne życie – część 2

W pierwszej części tego wpisu, do którego przeczytania serdecznie Cię zapraszam (Co powinno się znajdować w naszym „plecaku”, kiedy zaczynamy samodzielne życie — część 1) poruszyłam temat ogromnych zmian, jakie miały i mają miejsce na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat oraz ich wpływu na człowieka i otaczającą go rzeczywistość. W związku z tym pojawiły się pytania:

  • Czy współczesny człowiek jest w stanie poradzić sobie z ilością zewnętrznych bodźców, które do niego docierają każdego dnia, każdej godziny, minuty czy sekundy?
  • Czy nasz mózg jest przygotowany na przetworzenie tak dużej ilości danych, przekazywanych mu również za naszym pośrednictwem poprzez coraz to nowsze i szybsze urządzenia mobilne?
  • Czy jako gatunek jesteśmy gotowi na przyjęcie zmian, których intensywność stale wzrasta?
  • Co powinniśmy wiedzieć i jakie umiejętności posiadać, by odnaleźć swoją drogę życiową?

Odpowiedzi na te pytania nie są ani proste, ani jednoznaczne. Faktem natomiast jest, że bardzo wiele z nas nie radzi sobie z prawidłową adaptacją warunków dzisiejszego świata. Głównym problemem są stale rosnące oczekiwania i wyzwania, które z kolei są następstwem nowych odkryć, wiedzy i postępu. Wszystko to przyczynia się także do ogólnego wzrostu tempa życia. Wystarczy przejść się ulicą i zaobserwować ludzi, którzy pędzą, przepychają się byle do przodu, byle prędzej, że nie wspomnę kierowców samochodowych narażających często własne i cudze życia byle do przodu, byle prędzej.

 

Dodatkowym negatywnym skutkiem jest to, że coraz więcej ludzi ma problemy z emocjami, gdyż nie wiedzą, jak sobie poradzić ze stale zmieniającą się rzeczywistością. Wywołuje to w nich lęki i obawy przed nieznanym. Doświadczają stresu na różnych poziomach intensywności. W szczególności kwestia ta dotyczy młodych ludzi, którzy od niedawna próbują tzw. dorosłości, lub weszli w nią jakiś czas temu. Niestety mają problem z odnalezieniem „swojego miejsca na Ziemi” Warto zauważyć, że podejmowanie trafnych decyzji i słusznych, przemyślanych wyborów jest  również coraz trudniejsze, gdyż, ani Ty, ani ja, ani znawcy i specjaliści nie są w stanie przewidzieć, w którym kierunku podąża koło zmian.

 

Natomiast pytanie brzmi czy to świat stale podnosi Ci poprzeczkę, czy robisz to sama? Prawdą jest, że nie jesteś w stanie przetworzyć i przyswoić tej lawiny informacji. Zresztą po co? Nie potrzebujesz wszystkiego wiedzieć, by cieszyć się spełnionym i satysfakcjonującym życiem. Co zatem możesz zrobić, aby poradzić sobie z tą sytuacją, w której pewnikiem jest to, że jutro na Twojego maila dojedzie nowa porcja informacji? Jakie podjąć działania, by nie dać się ponieść fali strachu, napięcia i niepewności?

Najważniejszym krokiem jest:

  • Świadome zdobycie wiedzy na temat własnej osobowości, na którą składa się tożsamość, Twoje życiowe wartości, przekonania, cechy charakteru oraz tendencje zachowań;

Kolejnym równie istotnym będzie:

  • Poznanie indywidualnych potrzeb poprzez zadanie sobie kilku bardzo istotnych pytań — co jest dla mnie naprawdę ważne? Co chciałabym robić? Co lubię robić? Co mnie interesuje?

Pamiętaj Twój świat wewnętrzny, tworzy Twój świat zewnętrzny. Dlatego, jeśli chcesz odpowiedzialnie kierować swoim życiem – co za tym idzie efektywnie poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami konieczne jest wzmocnienie Twojej wewnętrznej siły. Kluczowe zatem jest zdobycie solidnej wiedzy na temat osobowości oraz ogromnej roli myśli i emocji mających niezaprzeczalny wpływ na każdy aspekt życia. To od nich zależy, jakie jest Twoje nastawienie: pozytywne czy negatywne, wzmacniające czy „ściągające w dół”. To one decydują, jak działasz czy jesteś zaangażowana i zdeterminowana, czy może sabotujesz sama siebie.

 

Moc myśli i uczyć jak już niejednokrotnie pisałam jest ogromna. Dzięki znajomości schematów działania tych dwóch potężnych sił możesz osiągać bardzo wysokie rezultaty. Umiejętność prawidłowego rozpoznania myśli i emocji da Ci przewagę w pokonywaniu wyzwań. Każda trudność czy problem będzie powodem do szukania konkretnych rozwiązań, a nie do „płakania nad rozlanym mlekiem”. Wiedz, że zdolność wykrywania symptomów (myśli), które Cię wspomagają, skutecznie przyczyni się do pozbycia tego co Cię ogranicza.

 

Sama zatem przyznasz, że nauczenie się kontrolowania myśli i zarządzania emocjami korzystnie wpłynie na całe Twoje życie. Jeśli do tego dołożysz  racjonalną wiedzę dotyczącą Twojej osobowości oraz zidentyfikujesz własne potrzeby i pragnienia,  będące Twoją motywacją do działania to automatyczne odnajdziesz w tym gąszczu dróg swoją, a co najważniejsze będziesz wiedziała co powinnaś wziąć z darów tego świata, a co zostawić, bo nie jest Ci potrzebne. Wrzuć zatem do swojego plecaka wartościową wiedzę na temat roli osobowości, myśli, emocji, jakie pełnią w życiu! Jeśli chcesz abym Ci w tym pomgła zaprasza serdecznie do kontaktu poprzez mój fanpage czy stronę internetową. 🙂

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Beata Rybak/coaching pro&rozwojowy 😊

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz