Co jest kluczem do świadomego wyboru?

Wybór to Twoje prawo!

Wybór to Twoja podstawowa wolność, to Twoje niezbywalne prawo, dlatego tak ważne jest abyś wybierała w sposób świadomy. Dokonywanie mądrych i przemyślanych wyborów to najważniejsza umiejętność, której powinnaś się nauczyć! Dlaczego? Bo Twoje życie jest sumą wszystkich wyborów tych przemyślanych i tych podjętych bez namysłu.

DOKONANE WYBORY = JAKOŚĆ TWOJEGO ŻYCIA, TWOJA CODZIENNOŚĆ

Wynik tej sumy w bardzo dużym stopniu zależy od Ciebie. Nawet jeśli w życiu doświadczasz trudnych i smutnych momentów czy nieprzewidzianych zdarzeń losowych, na które nie masz wpływu, bo nikt nie ma (np. choroba, śmierć bliskiej osoby, nagłe zwolnienie z pracy) to na sposób, w jaki do tego podejdziesz i jak sobie z tym poradzisz niewątpliwie wpływ masz.

Podstawą naszej świadomości jest:

WIEDZA,

WIEDZA,

i jeszcze raz WIEDZA mocno ugruntowana w ludzkiej psychice poprzez systematycznie jej praktykowanie!

Dlatego tak ważne jest, abyś zdobywała ją sukcesywnie i wytrwale.

Myśli, emocje, motywacja…

Na Twój poziom świadomy składają się: myśli, emocje i motywacje, które mają bezpośredni wpływ na Twoje zachowanie i podejmowane działania lub ich brak. Co to dokładnie oznacza dla Ciebie?

Po pierwszemożesz kontrolować własne myśli skupiając się na tych pozytywnych i wspierających, odrzucając jednocześnie te, które sprawiają, że widzisz świat w czarnych kolorach oraz nie dostrzegasz oferowanych możliwości.

Po drugiemasz możliwość wyboru emocji, jakich doświadczasz, uczuć, którymi się karmisz każdego dnia – co za tym idzie decydujesz o swoim nastawieniu, samopoczuciu i postrzeganiu otaczającej Cię rzeczywistości.

Po trzecieto od Ciebie zależy, czy podejmiesz działania, które dowiozą Cię do obranego celu, czy bezczynie i bezsensownie będziesz odwlekać moment realizacji własnych planów, czekając na lepszy czas, uśmiech losu, perfekcyjny moment lub – co gorsza – na osobę, która zrobi to za Ciebie.

Uświadomienie sobie powyższych trzech możliwości da Ci siłę i sposobność dokonywania wyborów w sposób bardziej racjonalny i przemyślany.

Odpowiedzialność…

Tylko Ty możesz dokonywać wyboru, którą drogą pomkniesz przez życie. Jeśli oddasz komuś kierownice to osoba ta świadomie lub nieświadomie będzie prowadziła Cię własną drogą. I o ile we wspólnie obranej drodze, nie ma nic absolutnie złego. Jest to wręcz piękne, jeśli możesz dzielić z kimś własne pasje i marzenia to „uwieszanie się na czyiś plecach” nie jest niczym dobrym. Często się mówi na takie osoby, że są jak bluszcz – roślina, która w błyskawicznym tempie się rozrasta i powoduje, że obiekt, który oplata przestaje być widoczny. Przenosząc to porównanie na grunt osobistego związku czy partnerstwa biznesowego może dojść do buntu, nieporozumień i próby odcięcia się, bo nikt nie jest w stanie w dłuższej perspektywie czasu dźwigać odpowiedzialności za czyjeś życie tracąc jednocześnie część swojego.

Przemyślany wybór…

Zatem najlepszym w moim przekonaniu sposobem na to, abyś mogła dokonywać świadomych wyborów jest między innymi:

  • przyswojenie sobie rzetelnej wiedzy na temat funkcjonowania myśli, emocji i motywacji oraz ich wpływu na działanie,
  • poznanie swoich życiowych wartości – drogowskazów wg, których podejmujesz decyzje,
  • udzielenie sobie odpowiedzi na 4 kluczowe pytania:
  1. Co chcę w życiu robić?
  2. Dlaczego chcę to robić?
  3. Jak zamierzam to osiągnąć?
  4. Z czego jestem w stanie na chwilę obecną zrezygnować, co mogę poświęcić, by później cieszyć się nagrodą, jaką otrzymam za cierpliwość i konsekwentną pracę?
  • ustalenie i zebranie faktów na dany temat opierając się na rzeczywistości, w jakiej funkcjonujesz, a nie na domysłach;
  • pójście do specjalisty po poradę, a nie słuchanie tzw. „dobrych rad” nic niewnoszących;

Jak sama zapewne zauważyłaś wszystko sprowadza się do jednego istotnego słowa – WIEDZA. To ona jest kluczem do podejmowania świadomych wyborów! Dbając o rozwój swoich kompetencji osobistych i zawodowych (wiedza, umiejętności, nastawienie) nabierasz pewności siebie i wiary we własną sprawczość, a to z kolei generuje dobre, mądre oraz odważne wybory 😊

Dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Jeśli masz pytania, zostaw je w komentarzu, z przyjemnością na nie odpowiem. Zapraszam Cię również na mój blog, fanpage i INSTAGRAM, gdzie znajdziesz dawkę wartościowej wiedzy i inspiracji. Kolejny wpis już za tydzień!

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz