Aby coś uprościć wystarczy zrobić dwie rzeczy: określić to, co istotne i wyeliminować całą resztę – Leo Babauta

 

Ważne pytania

Jak zacząć skutecznie planować swój dzień, miesiąc, rok, aby osiągać ponadprzeciętne rezultaty? Co zrobić, by mieć więcej wolnego czasu? Co powinno się zmienić w naszym życiu, abyśmy mieli poczucie, dobrze zainwestowanej energii w nasze działania? Na te i wiele innych, podobnych pytań szukamy codziennie odpowiedzi.

Co oznacza zarządzać sobą w czasie?

Zacznijmy od tego, że jakość Twojego życia w bardzo dużym stopniu zależy od tego jak dobrze umiesz dbać o swój bezcenny czas, jak jesteś zdyscyplinowany, zdeterminowany i świadomy poziomu życia, jakie chcesz prowadzić. Przemyślane kierowanie sobą w czasie to nic innego jak przejęcie pełnej kontroli nad własnym życiem, to odpowiedzialne dokonywanie wyborów, to świadome podejmowanie decyzji, to osobista widza każdego z nas na temat tego, dokąd zmierza. Na nawyk mądrego i wydajnego organizowania swojego czasu składa się kilka bardzo istotnych elementów. Do najważniejszych należą:

  • prawidłowe wytyczanie celów i ich korygowanie, jeśli pojawi się taka potrzeba,
  • ustalanie odpowiednich priorytetów,
  • realistyczne planowanie codziennych, cotygodniowych działań,
  • systematyczne analizowanie i monitorowanie osiąganych rezultatów – „Nawet najlepszy plan należy co pewien czas poddawać weryfikacji i sprawdzić, czy działa” Winston Churchill,
  • konsekwentne skupianie się na wykonywanych zadaniach i czynnościach,
  • radzenie sobie z wszechobecnymi rozpraszaczami,
  • prawidłowe selekcjonowanie informacji, które otrzymujemy każdego dnia,
  • mówienie „nie”, kiedy jest taka konieczność i delegowanie zadań oraz
  • zrozumienie funkcjonowania własnego organizmu, które ma bardzo istotny wpływ na naszą wydajność.

Kluczowa umiejętność!

Nauczenie się i efektywne praktykowanie wyżej wymienionych czynności ma jeden zasadniczy cel, sprawić, abyś w świadomy sposób przejął kontrolę nad własnym życiem, abyś mógł cieszyć się swobodą, nie miał poczucia bezsensownie upływającego czasu i jego nieproduktywnego, bezcelowego wykorzystania. Ludzie często mówią, że chcą zaoszczędzić czas. Czasu nie da się zaoszczędzić. Można go tylko spożytkować na coś innego. Aby to zrobić, musisz wiedzieć na co chcesz go przeznaczyć.

Dokąd zmierzasz?

Brak jasno określonego kierunku, celu, planu sprawia, że bez namysłu reagujesz na wszystkie bodźce zewnętrzne, że pozwalasz, aby to inni zarządzali Twoim czasem, a co za tym idzie dajesz przyzwolenie na przejęcie sterów, na kierowanie tym, co masz robić w danej minucie, godzinie… A przecież Twoje życie to Twój czas. Jedyną osobą, która ma prawo nim dysponować jesteś Ty sam. Dlatego serdecznie Cię zachęcam do przyswojenia tej niezwykle cennej kompetencji. Zdobycie wiedzy oraz systematyczne jej ćwiczenie bardzo szybko sprawi, że będziesz mógł cieszyć się wolnością, a nie być niewolnikiem swojego czasu.

Świadomy wybór

W toku naszego życia nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego, nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego doskonale, pewne czynności należy po prostu wykonać najszybciej jak to możliwe, by zająć się tymi, które mają ważny wpływ na realizację naszych marzeń. Dlatego tak istotne jest by zastanowić się co jest dla nas najważniejsze w danej chwili do zrobienia, co będzie dla nas kluczowe za miesiąc czy rok. Aby to zrobić w pierwszej kolejności musisz poznać swój system wartości, musisz dowiedzieć się co jest dla Ciebie drogowskazem, według którego dokonujesz takich, a nie innych wyborów.

Szkolenie – „Krok za krokiem” – zarządzaj sobą w czasie efektywnie i skutecznie!

Jeśli chcesz zatem zdobyć wartościową i praktyczną wiedzę na temat jak we właściwy i skuteczny sposób zarządzać sobą w czasie, to zapraszam Cię do wzięcia udziału w indywidualnym szkoleniu („Krok za krokiem” – zarządzaj sobą w czasie efektywnie i skutecznie!), które można zamówić na mojej stronie internetowej. Wystarczy kliknąć link. W przypadku dodatkowych pytań zapraszam Cię serdecznie do ich zadawania poprzez formularz kontaktowy. 😊 UWAGA przy pierwszym zamówieniu otrzymasz 20% upust! 🙂

 

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij go dla innych:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz